Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Martina Bílová, starostka Tvarožné Lhoty

Martina Bílová, starostka Tvarožné Lhoty

8. 10. 2017

Martina Bílová je starostkou Tvarožné Lhoty, která v roce 2012 získala 2. místo v celostátním kole soutěže Vesnice roku.

Martina Bílová, starostka Tvarožné Lhoty

Martina Bílová, starostka Tvarožné Lhoty

Na čem teď pracujete?
Připravuji několik záměrů. Sběrný dvůr a nákup lesní techniky chceme financovat z programů OPŽP, sami připravujeme nové odstavné parkování, probíhají pozemkové úpravy. V rámci Mikroregionu Strážnicko pracuji na přípravě Cykloresortu Strážnicko.

Proč se tato akce dělá?  
V obci je malá podnikatelská aktivita. Rozvoj terénní cyklistiky by mohl přinést pracovní místa a zatraktivnil turistický ruch. Zatím se prezentujeme jako oblast folkloru a tradic. Chci poukázat i na jiná pozitiva našeho regionu a využít potenciál Bílých Karpat. 

Co se Vám za Vašeho vedení podařilo, co byste ráda vypíchla?
Podařilo se nám vykoupit pozemky, které obec zasíťovala a stojí zde už několik rodinných domů. Pokračovat budeme i druhou etapou. Počet obyvatel roste a to je dobře.  Daří se tu spolkovému životu.  Dobré výsledky má naše školka i škola a to od doby, kdy jsme zrušili špatně fungující subjekt spojené Základní a mateřské školy. Nyní fungují každá samostatně a je to mnohem efektivnější, výsledky jsou vidět na každém kroku. 

Co chcete ještě stihnout?
Přála bych si být u realizace společných zařízení pozemkové úpravy. V našem případě by šlo zejména o rybník pro zadržení vody v krajině  a průleh, který má za úkol odvést vodu tekoucí z okolních svahů do obce mimo obydlené území.

Proč jste se rozhodla jít do politiky? Co tomu předcházelo? Jak vypadaly vaše začátky v ní?
Starostkou jsem souhrou náhod. Do této funkce jsem se nehrnula a v počátcích jsem pouze přislíbila podporu kandidátky mých známých. Tak jsem se dostala do zastupitelstva. Řízením osudu jsem pak stála před výzvou a rozhodla jsem se ji přijmout. 

Co jste dělala před starostováním?
Pracovala jsem v laboratoři, jako účetní, fakturantka, také jako vedoucí stavebnin. Mám různorodou průpravu. 

Kdybyste nebyla starostkou, tak byste…
Našla radost v nějaké jiné práci. Záleží mi spíš na pracovním kolektivu a prostředí než na konkrétní činnosti. 

Proč jdete do parlamentních voleb?  
Abych podpořila starosty. Poznala jsem spoustu starostů, kteří pro svou obec dělají zázraky a leckdy i na počkání. Odvádí skvělou práci, a to přes neskutečnou byrokracii státu. V praxi řeší tak široké spektrum problémů, musí být odborníky na cokoliv a náš stát jim víc hází klacky pod nohy, než pomáhá. Mám pocit, že je tu záměr samosprávu zrušit, v lepším značně omezit a tomu nechci nečinně přihlížet. 

Proč jdete v dresu Starostů a nezávislých? 
Nechci být stranicky vázaná, jsem starostka a chci být nezávislá.

Jaká jste v soukromí?  
Aktivní, ráda organizuji, mám ráda lidi, muziku, knížky. 

Koníčky/zajímavosti o Vás?
Starostování je časově náročné. Mám malé dítě a tak se snažím být po práci především pozorná matka. Taky ráda fotím a čtu, ale to teď opravdu minimálně. 

Morální vzor pro dnešní dobu?
Právě jsem četla 30 nezapomenutelných myšlenek Jana Třísky. Takové vzory budou chybět. 

Co je podle vás potřeba udělat, aby se v zemi žilo lépe?
Stát by měl fungovat pro lidi, ne lidi pro stát. 

Kdybyste se stala po volbách poslankyní, co byste dělala jinak?
To by zásadně měnilo mou situaci. Já na tom místě ale raději uvidím jiné kolegy. 

Jaké dáváte Starostům šance a proč?
Věřím, že tak jako starostové dobře vedou obce a města, jsou schopni vést i stát. Denně pracují s právními předpisy v různých oblastech, nejsou teoretici. Osvědčili se, přitom jsou ale relativně noví a nerozhodnuté voliče by mohli zaujmout. Nemyslím, že u nás není koho volit, jen musíme mít chuť a odvahu přijmout odpovědnost za svou volbu. 

Autor: Martin Habáň