Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Martin Maleček: Ulice dezinfikujeme pomocí dronů

Martin Maleček: Ulice dezinfikujeme pomocí dronů

16. 5. 2020

Dezinfikovat obecní prostranství pomocí dronů začali dnes na zkoušku v městské části Brno-sever. Unikátní technologii vyvinul brněnský start-up. Ošetřit mohou i místa, kam se jinak lidé obtížně dostávají, nebo rozlehlé plochy během krátké doby. V budoucnu plánuje radnice i další využití.

Průkopník Martin Maleček je dvojkou kandidátky STAN na jižní Moravě.

Průkopník Martin Maleček je dvojkou kandidátky STAN na jižní Moravě.

Autor Aneta Beránková: Indie, Filipíny a dnešní Brno. Po vzoru jiných zemí i tady zapojili do dezinfekce jedné z městských částí drony. Zatím na zkoušku.
Jiří Mrnuštík, jednatel a autor projektu, Free Horizons:
Kompresor, který dezinfekci rozstřikuje, má výkon 3,5 litru za minutu. Sto metrů čtverečních si myslím, že jsme schopni vydezinfikovat na jednu tu velkou nádrž.
Autor Aneta Beránková: Ta pojme až deset litrů a podle vývojářů dokáže dron dezinfikovat až 50x víc plochy než tradiční metody. Za pomoci jednoho operátora, který je díky ovládání na dálku i mimo dosah rozprašování. Ze země se za pár sekund dostane až do výšky 200 metrů. Očistí tak i špatně přístupná místa jako třeba vrchol této autobusové zastávky. A díky napojení na kabel může létat prakticky neomezenou dobu. I odborníci se shodují, že takové ošetření na místech, kde se schází více lidí, může zabránit většímu šíření bakterií.
Bohdana Rezková, lékařka, Ústav ochrany a podpory zdraví MU:
Střecha zastávky asi nebude rizikovou plochou, je možné, že při tvorbě aerosolu počítají s tím, že se to dostane i na povrchy, které jsou pod tím.
Martin Maleček /Hnutí SOL/ starosta, MČ Brno-sever: Je to pro nás doplnění ručního čištění, které provádíme od začátku dubna. I do budoucna bychom měli zájem.
Autor Aneta Beránková: Drony se tak nad Brno zase vrátí. Podle statistik je po celé republice skoro 600 profesionálních subjektů, které mají povolení k různým podobným leteckým pracím.

Zdroj: Ceskatelevize.cz