Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Martin Habáň: "Když někdo přijde do Březiny po letech, chválí jaký kus práce jsme odvedli."

Martin Habáň: "Když někdo přijde do Březiny po letech, chválí jaký kus práce jsme odvedli."

30. 5. 2018

V novém seriálu Vám představíme profily našich starostů. Starostové a nezávislí mají na jižní Moravě rovnou padesátku úspěšných starostů. Jako první o sobě promlouvá Martin Habáň z Březiny.

Mladý sympatický starosta Březiny Martin Habáň.

Mladý sympatický starosta Březiny Martin Habáň.

Starostou obce Březina jsem se stal v roce 2014, v den zvolení jsem měl zrovna svátek a v tom roce slavil také Kristova léta. Z pozice běžného občana jsme v našem spolku PRO Březinu viděli, že se v obci de facto nic neděje, zatímco ostatní obce vzkvétají. A tak jsme si řekli, pojďme to zkusit, musí to jít jinak a lépe. Čtyři roky utekly jako voda, a přestože se povedlo udělat opravdu hodně práce, tak jí hodně ještě zbývá. A to je zrovna to, co mě na práci starosty baví, pořád totiž něco řešíte a něčemu novému se učíte. Není to stereotyp běžné práce, zvláště pak na malé obci.

Za necelé čtyři roky jsme spustili a právě dokončujeme kompletní rekonstrukci průtahu obcí včetně dešťové kanalizace a zatrubnění potoka, probíhá kabelizace v celé naší obci (nízké napětí, telekomunikace) a k tomu jsme přidali kompletní rekonstrukci veřejného osvětlení. Byl zbourán starý obecní úřad, kterému už nebylo pomoci a v následujícím roce jsme postavili novou budovu společně s prostorami pro knihovnu. Vedle úřadu se aktuálně rekonstruuje a přistavuje hasičská zbrojnice a přímo naproti prošel revitalizací obecní rybník. Hodně práce však nejde vidět, je to papírování v kanceláři či dotační žádosti. Jsem osobně moc rád, že se nám podařilo dát dohromady obecní archiv a spisovou službu. Pokud někdo přijedete do naší obce po několika letech, tak vždy slyším slova, že jsme odvedli opravdu velký kus práce! A to opravdu potěší...

Do budoucna máme další velké plány, především musíme dořešit otázku výstavby nové školky a přestavbu školy a velkým projektem budou také chodníky v celé obci. Ty zde dodnes bohužel nejsou. Pak budou samozřejmě menší projekty na obnovu zeleně, opravy obecního majetku či příprava změny územního plánu.

Všechny práce v naší republice bohužel zatěžuje neuvěřitelná byrokracie, která je rok od roku horší. Těch papírů, formulářů, dotazníků a všeho kolem, co musí starosta a jeho nejbližší spolupracovníci vyplnit, to chce už opravdu silné nervy. A to by se mělo změnit, i proto jsem členem Starostů a nezávislých. Stát musí pochopit, že regulace a byrokracie není řešením problémů, je tomu přesně naopak. Méně svazovat jak občany, tak obce, kraje a v neposlední řadě stát. Regulace a daňové zatížení nepřináší prospěch, přináší jen neustálou potřebu něco hlídat a na práci pak není čas.

Politika a vedení obce však není vše, nedá se tím žít. Člověk neustále musí zůstat nohama na zemi, bavit se s lidmi, stýkat s přáteli a žít svůj osobní život. Na začátcích je toto vždy těžké, ale člověk musí vyvažovat pracovní a osobní život a to platí dvojnásob pro starosty. Změní se totiž obsah rozhovorů s vašimi sousedy, už to nebude jen o dětech, zahradě a počasí, ale objeví se témata nové silnice, kanalizace, poplatků a tak dále. No a je čistě na Vás, jak tyto věci pustíte do svého osobního života. Ideální je zajít si do lesa, vyrazit za poznáním na nějaký hezký zámek či hrad či jen tak posedět s přáteli na zahradě. Prostě vypustit to, co jinak řešíte neustále a tím je vaše obec.

I tak jsem rád, že jsem do toho šel. Dostanete možnost ovlivňovat budoucnost obce, kde žijete a kde to milujete. Dostanete možnost „otisknout“ se v obci, udělat mnoho dobrého pro své sousedy a občany, prostě a jednoduše budete mít dobrý pocit z vykonané práce. A proto říkám i mladším lidem, než jsem já, že pokud mají zájem, ať kandidují a ukáží, co v nich je. Já sám tento rok hodlám svůj post obhajovat a věřím, že kolektiv na kandidátce, kterou sestavíme, povede naši obec k dalšímu rozvoji. A věřím, že Starostové a nezávislí v letošních komunálních volbách získají podstatně více starostů, neboť každý den dokazujeme, že se nebojíme a umíme to.

Autor: Martin Habáň