Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Martin Habáň alias Bořek stavitel

Martin Habáň alias Bořek stavitel

9. 10. 2017

Martin Habáň alias Bořek stavitel

Martin Habáň alias Bořek stavitel

Na čem teď pracujete?
Největší akcí, kterou v roli starosty obce aktuálně absolvuji, je kompletní rekonstrukce průtahu naší obce a dostavba nového obecního úřadu. Akce jsou velmi náročné, ale obecní úřad je naštěstí již dokončen.

Kdy bude přibližný termín dokončení a jak vysoké jsou náklady těchto projektů?
Jak jsem uvedl, nový obecní úřad včetně obecní knihovny je již dokončen, celý projekt stál něco málo pod 8 milionů, část byla placena z dotace. Průtah obcí je projekt na necelá dva roky, aktuálně jsme v cca polovině a investiční náklady představují více než 50 milionů.

Co se Vám za Vašeho vedení podařilo, co byste rád vypíchl?
Je toho opravdu hodně, říkáme si „Rekonstrukční tým Březina“ a mě někteří v obci říkají "Bořek stavitel". Zahájili jsme rekonstrukci průtahu, postavili nový obecní úřad, aktuálně probíhá vyhodnocení veřejné zakázky na rekonstrukci hasičské zbrojnice a kabelizujeme obec včetně nového veřejného osvětlení.

Co chcete ještě stihnout?
Každopádně do konce volebního období chceme stihnout dokončit všechny výše uvedené projekty a velice rád bych na jaře 2018 začal v celé obci stavět chodníky, které zde po desetiletí chybí.

Proč jste se rozhodl jít do politiky? Co tomu předcházelo? Jak vypadaly vaše začátky v ní?
Vstupu do politiky předcházelo vedení spolku PRO Březinu. Zjistili jsme, že stát mimo politiku nejde a tak jsme šli do voleb a získali většinu v zastupitelstvu. Začátky byly hodně těžké, ale díky vzdělání v oboru politologie jsem měl tak trochu výhodu.

Co jste dělal před starostováním?
Vedl jsem vlastní marketingovou a obchodní společnosti.

Kdybyste nebyl starostou, tak byste…
Nadále vedl svoji společnost a ještě více se profesionálně věnoval genealogii (vyhledávání předků).

Proč jdete do parlamentních voleb?
Chci podpořit Starosty a nezávislé, protože v toto uskupení věřím. Do poslaneckých lavic zatím nechci, ale věřím, že svou přítomností na kandidátce mohu přinést hlasy pro celou kandidátku.

Proč jdete v dresu Starostů a nezávislých?
Protože jsem člen :-) ale především proto, že ve STAN opravdu věřím.

Jaký jste v soukromí?
To je těžké posoudit, to by měl říci někdo jiný. Řekl bych, že úplně běžný člověk, který má spoustu koníčků a má rád lidi. Jsem tvrdohlavý, ale i já se dokážu podvolil. Mám rád dobré víno a dobrou společnost a myslím, že umím dobře společnosti pobavit.

Koníčky/zajímavosti o Vás?
Koníčkem je určitě historie a genealogie, kterou jsem začal dělat před léty jako dárek pro mého dědečka na oslavu jeho 80 let. Kromě toho jsem milovníkem psů, o čemž asi nejlépe vypovídá to, že doma mám tři kousky :-)

Morální vzor pro dnešní dobu?
Hodně lidí jistě napíše T. G. Masaryk, ale pro mě je to třeba knížecí rod Lichtenštejnů, který více než 300 let vládl i naší obcí. Tradice, sebevědomí, jistota, ale i moderní myšlení a řízení státu.

Co je podle vás potřeba udělat, aby se v zemi žilo lépe?
Musíme zahájit komplexní změnu v naší zemi. Zmenšit stát a umravnit ho tak, aby neškodil, ale pomáhal. Ekonomiku posunout k moderním trendům, k čemuž pomůže i kvalitní vzdělávací systém v naší zemi. A já osobně věřím, že i Evropská unie, i když dnes tak kritizovaná, je budoucností naší země.

Kdybyste se stal po volbách poslancem, co byste dělal jinak?
Co bych dělal jinak? Začal bych pracovat na revizi úřadů naší země. Prodloužil bych volební období všech volených orgánů, sjednotil termíny voleb tak, aby se každý rok nemuselo k volbám, bojoval bych za zavedení elektronických voleb. Tj. nově bych ukotvil ústavní orgány a následně bych začal pracovat na demontáži byrokratického státu.

Jaké dáváte Starostům šance a proč?
Nerad odhaduji výsledky voleb, protože nikdy nevíte, kdy se co pár dnů před volbami stane a najednou je vše jinak. Věřím, že kandidáti STANu se stanou poslanci a začne tak změna, po které toužím i já.

Autor: Jakub Krainer