Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Má problém s domácími čističkami odpadních vod řešení?

Má problém s domácími čističkami odpadních vod řešení?

31. 7. 2020

Při snaze získat dotaci na domácí čistírny odpadních vod narážejí někteří starostové na problémy. Ministerstvo životního prostředí, které na ně vyčlenilo 200 milionů korun, totiž od obcí požaduje mimo jiné souhlas s výstavbou od příslušného krajského úřadu. Třeba úředníci v Jihomoravském kraji ale tvrdí, že by byl jejich souhlas v rozporu se zákonem.

Starosta Kuřimské Nové Vsi David Lacina (STAN).

Starosta Kuřimské Nové Vsi David Lacina (STAN).

Klasická kanalizace s velkou čističkou odpadních vod by ale byla pro obec se 130 obyvateli moc drahá. Jako ideální řešení se proto jeví vyměnit septiky u domů za domácí čističky odpadních vod. Ministerstvo životního prostředí na čističky dokonce poskytuje obcím dotace. I tady ale starosta narazil, a to na odboru životního prostředí Jihomoravského kraje. „Domovní čistírny neberou jako centrální odkanalizování, berou to pouze jako způsob individuálního čištění. Protože vodní zákon je bohužel takto nastavený. Preferují, že centrální čištění je pouze tou centrální čistírnou,“ popsal starosta David Lacina (STAN).

Reportáž České televize o tématu: https://www.ceskatelevize.cz/porady/10122427178-udalosti-v-regionech-brno/320281381990730-udalosti-v-regionech/video/781369?fbclid=IwAR24JUcSuWZnFje_qZmkfQ_E0001rdu-a-6qj6wjVkvgsmW6Zni1P1bpR_w


Souhlasné stanovisko odboru přitom k získání dotace potřebuje. Úředníci na kraji ale svůj postup brání. „Dotace vyžaduje stanovisko souladu s Plánem rozvoje vodovodů a kanalizací kraje, ale jelikož domovní čističky odpadních vod nejsou v režimu celostátního zákona o vodovodech a kanalizacích, nejsou zapracovány ani v tom našem plánu,“ řekla mluvčí jihomoravského úřadu Alena Knotková.
„Právní předpisy nejsou úplně korektně nastavené,“ dodala.
Ministr životního prostředí ale problém v zákoně nevidí. „Existuje určitá setrvačnost v myšlení některých úředníků. Ne všechno se dá vymlouvat na zákon, často je to o tom, že člověk řekne ne, protože mně se prostě domovní čistírna nelíbí. Řadu věcí jde řešit i podzákonnými normami, určitými předpisy, nařízeními,“ uvedl Richard Brabec (ANO).

Autor: Jakub Krainer