Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Kuřim: Druzí nejlepší v třídění na jižní Moravě.

Kuřim: Druzí nejlepší v třídění na jižní Moravě.

3. 12. 2019

Město Kuřim získalo v jihomoravské soutěži „My třídíme nejlépe“ 2. místo za letošní rok v kategorii měst nad 10 tisíc obyvatel. Ocenění za město převzal na hradě Špilberk starosta města Drago Sukalovský. Kromě diplomu získalo město také finanční odměnu ve výši 20 tisíc korun.

Starosta Kuřimi Mgr. Ing. Drago Sukalovský.

Starosta Kuřimi Mgr. Ing. Drago Sukalovský.

„Třídění odpadu a odpadovému hospodářství obecně se v posledních letech věnujeme velmi intenzivně,“ říká k ocenění Drago Sukalovský. „Zatímco v roce 2015 jsme se v soutěži vůbec nedostali mezi nejlepší pětku, v posledních třech letech se vždy posouváme o stupínek výše,“ dodává. V Kuřimi je hustá síť odpadových nádob na separovaný odpad a fungují zde tři sběrné dvory, kde je možno odevzdávat i některé druhy nebezpečného odpadu. Radnice podporuje třídění odpadu bezplatnou distribucí tašek na separaci odpadu do domácností a také informační kampaní. „To, že Kuřimští odpad třídí čím dál více je vidět i na tom, že jsme museli zvýšit vyvážku kontejnerů na exponovaných místech, kam nyní zajíždějí naše technické služby dvakrát týdně,“ vysvětluje starosta Sukalovský.

V Kuřimi je základní sběr tříděného odpadu řešen sítí kontejnerů, kam je možno odkládat plast, nápojové kartony, papír a sklo. Na vyžádání občanů město zapůjčuje i kontejnery či popelnice na bioodpad. Dále jsou ve městě rozmístěny speciální kontejnery na malé elektrické spotřebiče, baterie a světelné zdroje. Ve spolupráci s brněnskou Charitou je vybírán i použitý textil. Radnice nyní zvažuje instalaci kontejnerů na hliníkové obaly. Ostatní druhy odpadu včetně některého nebezpečného je možné odevzdávat ve sběrných dvorech. Svoz komunálního i tříděného odpadu zajišťuje Centrum technických služeb města Kuřim vlastními popelářskými vozy, městské služby rovněž provozují sběrné dvory. CTSK je o společnost s ručením omezeným, stoprocentně vlastněná městem Kuřim.

 

Autor: Jakub Krainer