Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Křtiny obcí roku v Jihomoravském kraji!

Křtiny obcí roku v Jihomoravském kraji!

28. 6. 2017

Městys Křtiny získal ZLATOU STUHU a stal se letošním vítězem
soutěže Vesnice roku Jihomoravského kraje 2017. Křtiny obdržely také diplom za moderní informační a knihovnické služby. Přinášíme rozhovor se starostou obce Františkem Novotným.

Malebná obec na Blanensku pod rukama Františka Novotného vzkvétá. Starostuje zde sedmým rokem.

Malebná obec na Blanensku pod rukama Františka Novotného vzkvétá. Starostuje zde sedmým rokem.

1. Pane starosto, jaký je to pocit? Co na to říkali lidé v obci?

Ještě po více než třech týdnech od vyhlášení mám velmi příjemné pocity. Přál bych každému zažít ten okamžik, kdy porota řekne „Vesnicí roku JMK pro rok 2017 se stává městys Křtiny“. Během vyhlašování v Rudce, jsme byli ve spojení horkou linkou s panem místostarostou, který výsledek okamžitě všem sdělil přes obecní rozhlas. Vítězství v soutěži přijali všichni s velkou radostí, protože na prezentaci naší obci se podílela velká část obyvatel a berou to jako společný úspěch a ocenění všech, kteří u nás žijí.

2. Vy už jste o titul usilovali v minulosti. Jak těžké je se prosadit?

Pokud mě paměť neklame, byla to naše šestá účast v této soutěži a byli jsme vždy úspěšní. Máme Bílou a Modrou stuhu, Cenu naděje pro živý venkov, tři Zlaté cihly v Programu obnovy venkova, diplomy a mimořádné ocenění. Prosadit se je vždy těžké, navíc nás letos soutěžilo sedmnáct, údajně v JMK je soutěž nejvíce vyrovnaná. Sám se o tom přesvědčím v dalších dvou letech, kdy bude členem komise, která soutěž hodnotí. Bude to pro mě velká inspirace, jak to dělají i v jiných obcích, už se těším.

3. Proč letos zvítězili Křtiny?

Těch důvodů bylo dle vyjádření komise několik. Namátkou jak si vzpomínám, jasná koncepce rozvoje, velmi dobrá spolupráce se spolky a zájmovými skupinami, ŠLP a Mendelovou universitou, farním úřadem, MŠ a ZŠ.

4.  Jak dlouho už starostujete? Vidíte jak se obec za tu dobu proměnila?

Starostou jsem sedmým rokem, když chodíte každý den po obci, tak ty změny ani tak nevnímáte. Nejlepší vazba je od lidí, kteří do Křtin jezdí jen několikrát do roka a ty případné změny vidí z odstupem několika měsíců, nebo od lidí z okolních obcí. Když vás pochválí, že se Křtiny za několik posledních letech změnily k nepoznání. Co se nám podařilo? Jen namátkou to asi nejpodstatnější, zateplení úřadu, včetně zhotovení historické fasády, zateplení Spolkového domu, úpravy našeho hřbitova, restaurování kapliček a křížů, které do Křtin neodmyslitelně patří, částečná obnova chodníků, dokončení kanalizace a vodovodu, vybudování dvou dětských hřišť, právě dokončujeme třetí, revitalizace travnatého hřiště na malou kopanou, vybudování dvou víceúčelových hřišť s umělým povrchem u MŠ a ZŠ, rozšíření kapacity MŠ, spojené s rekonstrukcí, nový, úsporný systém vytápění naší školy, rekonstrukce hasičky atd. opravdu nejde vyjmenovat vše.

5. Co vám vítězství přinese?

Z vítězství vyplývá především závazek, abychom důstojně reprezentovali JMK v celostátní soutěži Vesnice roku a uspěli v celostátním měřítku. Navíc budeme reprezentovat kraj, také v celostátní soutěži knihoven. Mohu vám říci, že už v noci po vyhlášení, jsem přemýšlel jak oslovit celostátní porotu, místo abych si oddával zaslouženému spánku. Odměna je už takový bonus za tu snahu a přípravy, které tomu všemu předcházejí. Odměna je z MMR formou dotace ve výši 1 milionu korun a ještě dostaneme dar z JMK, ale v jaké výši, to záleží na rozhodnutí krajského zastupitelstva. Vítězství jistě také přispěje k větší frekvenci návštěv u nás. Lidé asi budou zvědaví, nejen na náš chrám, ale také jak vypadá vítězná obec.

6. Dáváte si šance v republikovém finále?

Jak jsem již výše uvedl, pro nás je to především závazek, celostátní komise by měla jezdit asi začátkem září a budou u nás čtyři hodiny. V této době se musíme prezentovat a komisi zaujmout. Věřím, že když ke všemu přistoupíme s pokorou, máme šanci 1:13 uspět. Vyhlašování proběhne 16.9. v Luhačovicích, tak držte pěsti. My nejsme taková klasická obec s rybníkem na návsi, Křtiny historicky jsou spojené s chrámem a nikdy nebyly zemědělskou obcí, ale žila z poutníků a turistů. Třeba to bude náš bonus při rozhodování komise.

7. Kandidujete do sněmovny. Proč by letos lidé měli volit Starosty?

Moje kandidatura do sněmovny je vyjádřením podpory a souhlasu s koalicí, která vznikla spojením Lidovců a STANu. Osobně znám velkou většinu lidí na kandidátce a jsou to lidé, kterých si vážím. Ti jsou pro mě zárukou, že chtějí změnu a mají chuť změnit politiku u nás velmi pozitivně ve prospěch nás všech. Proč by lidé měli volit starosty, to je přece jasné, protože je přece nejlépe znají =)

Autor: Jakub Krainer