Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Kapacita škol v Tišnově se blíží svému maximu. Vedení města plánuje zřídit třetí základní školu

Kapacita škol v Tišnově se blíží svému maximu. Vedení města plánuje zřídit třetí základní školu

6. 5. 2020

V Tišnově na Brněnsku vznikne do několika let další, v pořadí třetí, základní škola. Dětí, které usedají do lavic škol ve městě, totiž neustále přibývá. A nejsou mezi nimi jen místní, ale i ty tzv. přespolní, které dojíždí z okolních obcí.
Právě pro ně se situace zkomplikovala loni, kdy vedení města zrušilo obcím společný školský obvod. Nová škola by měla problém do budoucna vyřešit.

Předseda STAN JMK Radomír Pavlíček.

Předseda STAN JMK Radomír Pavlíček.

Zatím to vypadá, že letos bude ještě dost míst pro všechny přihlášené děti. Do prvních tříd se podle nezávislého místostarosty Martina Sebery přihlásilo méně dětí, než je maximální kapacita. Vyjádřeno čísly je to 156 přihlášek na 164 míst. Tahle data ale ještě nemusí být konečná. Zatím se ještě neví, kolik dětí dostane odklad školní docházky. Vedení škol a města musí taky ještě vyřešit přesun mezi oběma školami. Na jednu se přihlásilo dětí příliš, na druhou méně a místa tam ještě jsou. Problém by zřejmě neměl být ani pro budoucí šesťáky, kteří chtějí do Tišnova přestoupit ze školy v Předkláštěří, kde funguje jen 1. stupěň.
Každopádně v dalších letech už nemusí být situace tak optimistická.
Nová škola bude v městské budově v Riegrově ulici, kde teď sídlí například nižší gymnázium nebo soukromá základní škola. Než by se tam ale měli přesunout školáci, vedení města chce budovu opravit. Dlouhodobě se do ní příliš neinvestovalo. Jaký je její stav, už začala zjišťovat specializovaná firma. Vedení města každopádně odhaduje, že vyučovat se tam začne nejdříve za tři, ale spíše až za čtyři roky. Pokud by kapacita do zřízení nové školy nestačila, musely by děti využít jiné školy v okolí.
Představitelé okolních obcí plán města schvalují, jinou možnost v podstatě ani nemají. Podle nich je přesun dětí do škol v Lomnici a Dolních Loučkách jediným jednoduchým řešením, které překlene dobu, než se otevře nová škola. Mají ale jisté podmínky, upřesňuje předseda dobrovolného svazku obcí Tišnovsko a starosta obce Železné z hnutí STAN Radomír Pavlíček.
„Ty kapacity jsou, rozšířit to o celou první třídu na Lomnici není problém. Musela by tam ale být vymyšlená logistika tak, že rodič de facto nepozná, že dítě jede někam jinam. Mělo by přijet do Tišnova, jak je zvyklé a danou třídu by musel vzít autobus a odvézt je do prostoru, kde by se vyučovalo a zase zpátky,“ vysvětluje Pavlíček.
Konkrétní opatření pak budou samozřejmě záležet i na počtu dětí, které by bylo potřeba někam umístit. Tohle všechno svazek obcí s vedením Tišnova bude ještě řešit.

Zdroj: ČRO BRNO