Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Kandidát Jakub Hlubinka: Pojďme využít potenciál obnovitelných zdrojů energie

Kandidát Jakub Hlubinka: Pojďme využít potenciál obnovitelných zdrojů energie

1. 8. 2021

Na koaliční kandidátce Pirátů a Starostů do Poslanecké sněmovny je v Jihomoravském kraji také Jakub Hlubinka. Třicetiletý strojní inženýr a starosta obce Suchý chce modernizovat českou energetiku a podpořit její komunitní rozvoj.

Kandidát Jakub Hlubinka: Pojďme využít potenciál obnovitelných zdrojů energie

Kandidát Jakub Hlubinka: Pojďme využít potenciál obnovitelných zdrojů energie

Jakub Hlubinka vystudoval strojní inženýrství a energetiku na VUT v Brně. Profesně působil jako konstruktér či provozní ředitel v mezinárodní energetické společnosti, od roku 2017 je také držitelem oprávnění energetického specialisty.

Kromě toho je již 6 let starostou ve své rodné obci Suchý na Blanensku. Za dobu, po kterou sedí ve starostovském křesle, se v obci povedlo dokončit velké množství investičních akcí – několik nových sportovišť, dětských hřišť, rekonstrukcí veřejných budov, revitalizace návesního rybníka a mnoho dalšího.

„V následujícím desetiletí nás čekají obrovské výzvy v energetickém odvětví. Naše země v mnohém zaspala a pořád se jí nechce vstávat. Od posledního „průšvihu“ s podporou fotovoltaických elektráren v období 2005–2010, kdy obnovitelné zdroje energie dostaly veřejnou PR facku díky absolutně nezvládnuté proceduře, energetické projekty stagnují. Je třeba legislativně podpořit rozvoj komunitní energetiky, zjednodušeně „soused vyrobí, já spotřebuji“, a také akumulaci energie. Je třeba maximálně zjednodušit a sjednotit povolovací procesy pro malé výrobce či modernizovat energetiku tak, aby z toho těžil jak konečný spotřebitel, tak i naše příroda. Pokud myslíme vážně ústup od uhlí, musíme náš přístup rapidně změnit. Mojí ambicí je v tomto ohledu naší zemi pomoci,“ říká Jakub Hlubinka.

Celou jihomoravskou kandidátku najdete na našich stránkách pod tímto odkazem, seznamte se s ní!

Autor: Martin Vérteši