Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Josef Flek: Česká republika nesmí zůstat v obranné letargii

Josef Flek: Česká republika nesmí zůstat v obranné letargii

28. 3. 2025

Evropa se nachází v nejzávažnější bezpečnostní situaci od konce studené války. Ruská agrese proti Ukrajině ukázala, že mír a stabilita nejsou samozřejmostí, a zpochybnila bezpečnostní řád, na kterém stojí i naše bezpečnost. Kroky americké administrativy Donalda Trumpa navíc ukazují, že Evropa si bude muset zajistit svou obranu v blízké budoucnosti sama. Česká republika proto nemůže zůstat pasivní. Obrana a bezpečnost musí být klíčovou prioritou naší politiky, protože bez nich není možný ani ekonomický rozvoj, ani zachování svobodné společnosti.

Josef Flek: Česká republika nesmí zůstat v obranné letargii

Josef Flek: Česká republika nesmí zůstat v obranné letargii

Pro zajištění modernizace armády, rozšíření zásob a zvýšení operační připravenosti by bylo vhodné usilovat o růst výdajů na obranu až k hranici 3 % HDP v horizontu několika let, abychom maximálně naplnili cíle výstavby schopností (Capabiliti Targets) dle požadavků NATO. Každá investovaná koruna do vlastního obranného průmyslu má navíc pozitivní dopad na ekonomiku, technologický pokrok a zaměstnanost. 

Současná debata o obnovení základní vojenské služby je na místě, ale její plošné zavedení by nebylo efektivní. Náklady na výcvik, infrastrukturu a samotný provoz by byly obrovské a narážely by i na nízkou ochotu veřejnosti. Alternativou je rozšíření dobrovolné vojenské služby s jasně definovanými benefity a podpora aktivních záloh. 

V širším smyslu je důležité zaměřit se také na posílení civilní odolnosti. Zkušenosti z Ukrajiny ukazují, že moderní válka neprobíhá jen na bojišti, ale i v kyberprostoru, energetice nebo logistice. Musíme proto investovat do civilní obrany, krizového řízení a posílení odolnosti státu proti hybridním hrozbám, dezinformacím a kybernetickým útokům.

Kromě klíčových personálních opatření nesmíme opomenout i technologické a infrastrukturní prvky obrany, včetně podpory logistiky, protivzdušné obrany a mechanizovaných brigád. Dále bude také nezbytné navýšit zásoby munice a dalšího materiálového vybavení.

Rusko se bezesporu nespokojí pouze s malými územními zisky na Ukrajině a pod tlakem se mohou brzy ocitnout i další země východní Evropy, včetně pobaltských států nebo Moldavska. Podpora Ukrajiny proto stále zůstává nejen zásadním morálním imperativem, ale i naší strategickou nutností. 

Vstup Finska a Švédska do NATO výrazně posílil obranné schopnosti Evropy a ukázal, že země, které si zakládaly na neutralitě, dnes chápou nutnost kolektivní obrany. Evropská komise nedávno představila nový plán na posílení obrany EU, ze kterého může Česká republika čerpat finance na navýšení obranného rozpočtu. Evropa se po letech obranné letargie probouzí. Nyní musíme i my pochopit, že do obrany musíme investovat teď, ať zítra není pozdě. Rusko útočí pouze na země, které považuje za slabé. Pokud však budeme dostatečně investovat do obrany, snížíme riziko napadení na minimum. 

 

Autor: Josef Flek