Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Jihomoravští Starostové chtějí dostat spravedlivé rozdělování daňových výnosů do programového prohlášení nově vznikající vlády

Jihomoravští Starostové chtějí dostat spravedlivé rozdělování daňových výnosů do programového prohlášení nově vznikající vlády

1. 11. 2021

Narovnání rozdílů v příjmech z Rozpočtového určení daní by se dle jihomoravských Starostů mělo stát součástí programového prohlášení nově vznikající vlády, jíž bude STAN součástí. V Poslanecké sněmovně budou změnu stavu, který pro Jihomoravský kraj znamená každoročně ztrátu dvou miliard korun, prosazovat i čtyři nově zvolení poslanci hnutí.

Jihomoravští Starostové chtějí dostat spravedlivé rozdělování daňových výnosů do programového prohlášení nově vznikající vlády

Jihomoravští Starostové chtějí dostat spravedlivé rozdělování daňových výnosů do programového prohlášení nově vznikající vlády

Jihomoravský kraj generuje hned po Praze druhé největší HDP v celé zemi, zpátky do rozpočtu ale dostává ze sdílených daní v přepočtu na obyvatele nejméně ze všech. Každoročně tak ve srovnání s průměrem všech ostatních krajů tratí dvě miliardy korun. Jihomoravští Starostové nyní tlačí na to, aby se závazek narovnání poměrů stal součástí programového prohlášení nově vznikající vlády, jíž bude STAN součástí.

„Není důvod, aby Jihomoravský kraj nadále trpěl nespravedlivým rozdělováním sdílených daní. Pro rozvoj kraje jsou rozdílové peníze klíčové, chceme tedy konečně prosadit změnu nesmyslného systému. Úprava byla součástí koaličního volebního programu, takže nyní tlačíme na to, aby se promítla i do programového prohlášení vlády,“ uvedl náměstek hejtmana František Lukl.

V Poslanecké sněmovně pomohou změnu prosadit čtyři nově zvolení poslanci hnutí STAN z jižní Moravy. Mandát obhájila poslankyně Jana Krutáková, nováčky v poslaneckých lavicích jsou starosta Radějova Martin Hájek, starostka městské části Brno-Černovice Petra Quittová a zdravotník Josef Flek.

Jana Krutáková se kromě prosazování přerozdělení daní bude ve sněmovně věnovat hlavně životnímu prostředí a ochraně vody. „Mým cílem je v následujícím volebním období posunout dále problematiku recyklace (nejen vody), modrozelené infrastruktury či ústavní ochrany pitné vody, která v naší legislativě stále chybí. Dalším neméně významným tématem je podpora života na venkově, lokálních potravin a stabilní financování pozemkových úprav jako účinného nástroje k oživení krajiny,“ upřesnila poslankyně.

Martin Hájek plánuje zúročit své zkušenosti z oblasti školství. „Budu usilovat o modernizaci osnov a kvalitnější profesní vzdělávání těch, kteří je vyučují. Jako bývalý učitel a ředitel školy, jsem si na vlastní kůži trpce okusil, jak zastaralé metody, nekonečná byrokracie a politické hry mají často přednost před budoucností našich dětí, a proto chci iniciovat změny školské legislativy a úpravu rámcových vzdělávacích programů,“ uvedl poslanec Hájek.

„Pro mě je velkým tématem sport a problematika jeho financování, ať už jde o neziskový sektor či vrcholový sport. 20 let dělám starostku TJ Sokolu Brno IV., takže bych ráda v PS usedla v podvýboru sportu,“ nastínila své plány Petra Quittová.

Zdravotník Josef Flek usiluje o místo ve výboru pro zdravotnictví. „Chci se zasazovat o valorizaci platů zdravotníků, regionální dostupnost zdravotnické péče, větší podporu krajských nemocnic nebo digitalizaci zdravotnictví. Regionální dostupnost se na jižní Moravě měřitelně zhoršuje, což je problém,“ řekl poslanec Flek.

Autor: Martin Vérteši