Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj: Hygienici s vojáky připravují systém tzv. chytré karantény

Jihomoravský kraj: Hygienici s vojáky připravují systém tzv. chytré karantény

31. 3. 2020

Jihomoravský kraj je první oblast, kde postupně začínají zavádět tzv. chytrou karanténu. Systém má sloužit k rychlému vyhledávání a následné izolaci nakažených koronavirem. Na projektu se podílí armáda s hygieniky, a je pravděpodobné, že se do něj postupně zapojí i jednotlivá města a obce.

Drago Sukalovský, starosta Kuřimi (STAN).

Drago Sukalovský, starosta Kuřimi (STAN).

Jihomoravští hygienici během tohoto týdne postupně spustí pilotní projekt chytré karantény. Využívat budou získaná data infikovaného člověka k mapování jeho pohybu. Stačí jeho souhlas, a hygienici s pomocí údajů získaných z mobilního telefonu a platební karty dohledají, kde se v posledních dnech pohyboval.

Hygienici a vojáci začali na systému chytré karantény pracovat dnes ráno. Během celého týdne budou postupně zaváděna do praxe jednotlivá opatření, a dá se předpokládat, že v dalších dnech se hygienici začnou obracet i na starosty měst a obcí. Jak konkrétně se města a obce v Jihomoravském kraji můžou zapojit do chytré karantény v tuto chvíli není jasné. Třeba tady, v Kuřimi na Brněnsku, dostal místní starosta Jan Krátký e-mail od jihomoravského hejtmana. Další informace si pak musel dohledat sám na internetu.
"Já si dovedu představit, že by někdo z těch nakažených byl vytrasován a zjistilo se, že na radnici nějakou dobu pobýval, tak my můžeme poměrně přesně dohledat, s kým se ten daný dotyčný stýkal," říká starosta Kuřimi Drago Sukalovský (STAN).
Už brzy by se v ulicích kraje měly objevit mobilní týmy, které budou lidem na doporučení hygieniků odebírat vzorky.

Zdroj: FTV PRIMA