Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Jihomoravský kraj bude mít klimatický plán pro roky 2025-2050

Jihomoravský kraj bude mít klimatický plán pro roky 2025-2050

19. 1. 2024

Ještě letos bude hotový klimatický akční plán Jihomoravského kraje, který strategicky naplánuje jak čelit následkům změny klimatu a jak se novým podmínkám co nejlépe přizpůsobit.

Jihomoravský kraj bude mít klimatický plán pro roky 2025-2050

Jihomoravský kraj bude mít klimatický plán pro roky 2025-2050

Jižní Morava je jedním z regionů, které nejvíce trpí dopady klimatických změn. Vysychání půdy, vlny veder, silný vítr i přívalové deště. Nejen to začíná být normálem. Krajská agentura JINAG proto zpracuje klimatický akční plán kraje pro roky 2025–⁠⁠⁠2050, abychom dokázali snižovat emise, posílili energetickou soběstačnost a dokázali se přizpůsobit nezvratným změnám.

Jedním z důležitých pomocných kroků bude vytvoření expertní sítě energetických manažerů, kteří budou obcím poskytovat komplexní podporu při energetických úsporách. Zapojení obcí a starostů je z našeho pohledu klíčové.

Klimatický akční plán má být hotový do osmi měsíců. Pracuje na něm Jihomoravská agentura pro veřejné inovace (JINAG). Proces začíná expertní analýzou dat od Českého statistického úřadu nebo od Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky. Finální schválení dokumentu jihomoravskými zastupiteli je v plánu nejpozději v září.

Autor: Martin Vérteši