Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Jihomoravské obce hromadně pomáhají Ukrajině. Starostové posílají peníze a ubytovávají uprchlíky

Jihomoravské obce hromadně pomáhají Ukrajině. Starostové posílají peníze a ubytovávají uprchlíky

4. 3. 2022

Starostové jihomoravských obcí spustili v uplynulém týdnu vlnu pomoci napadené Ukrajině. Schvalují v zastupitelstvech finanční dary, zajišťují sbírky materiálu či ubytování pro válečné uprchlíky.

Jihomoravské obce hromadně pomáhají Ukrajině. Starostové posílají peníze a ubytovávají uprchlíky

Jihomoravské obce hromadně pomáhají Ukrajině. Starostové posílají peníze a ubytovávají uprchlíky

Rada města Znojma i díky našim radním doporučila zastupitelstvu schválit finanční podporu Ukrajině z městského rozpočtu ve výši 4 milionů korun. Zastupitelstvo o ní definitivně rozhodne 9. března. 1 milion by měl putovat celostátní charitě, 3 miliony Oblastní charitě Znojmo. Město také spustilo materiální sbírku ošacení, drogerie a potravin. To vše sbírá ve všední dny v městské sportovní hale na ulici Dvořákova.

První rodiny už ubytovalo město Kyjov a jeho starosta František Lukl. Na radnici a služebně městské policie starosta zřídil sběrné místo materiální pomoci, spustil krizovou linku 518 697 406 a sbírá nabídky ubytování na emailu ubytovani-pro-ukrajinu@mukyjov.cz.

Starosta Michal Marek

Aktivní jsou i starostové brněnských městských částí. Starosta Medlánek Michal Marek zorganizoval hned v prvních dnech sbírku materiální pomoci a vypravil už na konkrétní místa několik dodávek. S jednou z nich vyrazil na ukrajinský hraniční přechod Višne Nemecke sám starosta. První rodiny, především maminky s dětmi, už ubytovala také naše starostka Černovic a poslankyně Petra Quittová. Volné byty nabídli také starosta MČ Brno-Sever Martin Maleček či místostarosta MČ Brno-Vinohrady Michal Krejsa.

Město Brno pak sbírá veškeré nabídky ubytování na emailu ukrajina@brno.cz. Na brněnském výstavišti také ve spolupráci s Jihomoravským krajem vzniklo asistenční centrum, které pomáhá Ukrajincům vyřídit všechny potřebné dokumenty.

Starosta Kuřimi Drago Sukalovský vyčlenil pro uprchlíky 4 městské byty, všechny už jsou obsazeny. Přidal se k němu i kuřimský soukromý hotel a Kuřim se tak na mapě pomoci změnila v jedno z hlavních center.

„Pokud doba pobytu přesáhne třeba dva týdny, předpokládáme vytvoření skupiny dětí, kterým poskytneme nějakou formu vzdělávání," říká starosta Sukalovský.

Jakub Hlubinka

Sedm obecních apartmánů naplnil ukrajinskými rodinami starosta obce Suchý Jakub Hlubinka. Osobně se tak postaral o sedm rodin a 14 dětí, nyní jim pomáhá se zařízením všeho potřebného.

S rychlou materiální pomocí se zapojili i obyvatelé Jiříkovic, místní sbírku pomáhal uspořádat náš člen a bývalý starosta Rudolf Staněk. Na Ukrajinu odsud míří spacáky, deky, stany, baterie, konzervy či hygienické potřeby. Potřebný materiál dodaly také obce sdružené ve Svazku obcí Časnýř pod vedením našeho starosty Bílovic nad Svitavou Miroslava Boháčka.

Pomáhají samozřejmě i mnozí další a nepochybně budou pomáhat dál. Všem moc děkujeme a věříme, že se s nastalou situací zvládneme poprat!

Autor: Martin Vérteši