25. 3. 2025
Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Jana Krutáková: Pomohou kompostéry splnit obcím nové odpadové cíle?
Jana Krutáková: Pomohou kompostéry splnit obcím nové odpadové cíle?
28. 2. 2025
Od letošního roku připadají obcím v oblasti odpadového hospodářství dvě novinky – zavedení třídění textilu a sledování míry separace odpadu, která by měla v roce 2025 činit 60 %. Všichni víme , že podstatnou část odpadu tvoří bioodpad a jeho separované množství bude hrát i velkou roli v plnění cílů míry separace. Jak je to však s kompostéry, které obce mnohdy z dotací a v souladu s hierarchií nakládání s odpady svým občanům pořídili?

Jana Krutáková: Pomohou kompostéry splnit obcím nové odpadové cíle?
Podle vyhlášky č. 273/2001 Sb. není množství biologicky rozložitelného materiálu, které bylo zpracováno domácím kompostováním, do míry separace započítáváno. Tento fakt staví obce, které podporují domácí kompostování do nevýhodné situace. Tam, kde se sváží bioodpad v kontejnerech či hnědých nádobách jsou tedy v tuto chvíli ve výhodě. Legislativou je tedy upřednostňována podpora svozu bioodpadu na úkor prevence. Tato skutečnost pak často nutí obce k tomu, aby zavedly svozový systém bioodpadu před kompostováním, které je levnější, ekologičtější a v souladu s hierarchií nakládání s odpady.
Na základě těchto skutečností a častých dotazů starostů jsem svolala jednání se zástupci MŽP, CENIA, SMS ČR, SMO ČR, Asociace krajů, Asociace odpadového hospodářství a Naše odpadky z.s., abychom společně hledali řešení a obcím umožnili započítávat výsledky domácího kompostování do míry separace odpadu.
MŽP přišlo s návrhem, který by však znamenal novelu zákona o odpadech, což v tuto chvíli nepřinese rychlé řešení po kterém obce volají.
Návrh ze strany obecních svazů a odborné veřejnosti navrhuje provést úpravu vyhlášky č. 273/2001 Sb. tak , aby domácí kompostování bylo zahrnuto do výpočtů separačních cílů. Vyhláška by měla klást větší důraz na prevenci vzniku odpadů a samotné ministerstvo by pak mělo projednat změny vyhlášky s obcemi, aby se předešlo negativním dopadům v systému. Konečný návrh řešení na tomto jednání bohužel nepadl. Zástupci obcí a krajů budou dál jednat se zástupci MŽP a doufejme, že se řešení, které zohlední domácí kompostování, rychle najde a bude ku prospěchu obcím. Jednání sleduji a budu vás informovat.
Obdobná situace nastává od letošního ledna ve sběru a separaci textilu, kdy obcím vznikla povinnost zajistit místa k ukládání textilního odpadu. V mnoha obcích jsou dnes již běžně využívány kontejnery na textil – oděvy k charitativním účelům. Zavedením povinnosti třídit textilní odpad by tak vedle sebe vznikl dvojí systém nakládání s textilním odpadem. V případě charitativních kontejnerů se jedná o předcházení vzniku odpadů, a tím se tedy množství nebude započítávat do výše zmiňované míry separace (analogie s bioodpadem). Pokud bude mít obec vedle toho ještě kontejnery na textilní odpad, který nelze využít pro charitu, je toto množství započítáno do separačních cílů.
Co tedy s tím? Po diskuzi s odpadáři a firmami zajišťujícími svoz textilu doporučuji:
Provést kontrolu stávajících smluvních vztahů s firmami, které vám v obci svoz textilu zaiišťují. Pokud vám odváží textil jako „textilní odpad“, je vše v pořádku a stačí si jen vyžádat informaci o množství, které bylo dovezeno. Pokud tomu tak není, je třeba hledat firmu, která svoz zajistí. Pozor dejte však na pouhé překupníky, kteří nemají povolení k nakládání s odpady! Bohužel ani v případě sběru textilu legislativa neupřednostňuje předcházení vzniku odpadů. ☹
Autor: Jana Krutáková