Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Jak uspěli Starostové a nezávislí na jižní Moravě?

Jak uspěli Starostové a nezávislí na jižní Moravě?

7. 10. 2018

Starostové a nezávislí letos v kraji kandidovali v každé čtvrté obci! 164 kandidátek STAN přímo podepisoval, dalších 20 členů sbíralo ve svých obcích podpisy. Podle prvních čísel můžeme být s dosaženými výsledky spokojeni.

Starostové a nezávislí v Brně se letos etablovali a ukázali směr do budoucna.

Starostové a nezávislí v Brně se letos etablovali a ukázali směr do budoucna.

"O volební noci je ještě brzy dělat dalekosáhlé závěry a analýzy, ale už nyní můžeme říci, že STAN na jižní Moravě uspěl, byť hlavní cíl v podobě brněnského magistrátu jsme těsně nesplnili," shrnuje předsedkyně STAN JMK Ing. Jana Krutáková. V Brně dosáhli Starostové na 4, 30 %, což znamená téměř 5 000 voličů a lepší výsledek, než Žít Brno, TOP 09, Brno plus, Slušní lidé, ale i KSČM. "Narovinu přiznáváme, že je to pro nás bolestná ztráta, ale uspěli jsme alespoň v městských částech a položili solidní základy k dalším volbám. Před rokem jsme tu ještě žádnou organizaci neměli," připomíná předseda STAN Brno Radomír Vondra.

Na Blanensku byli Starostové o poznání úspěšnější. V Blansku získali přes 11 % pod názvem Volba pro Blansko s podporou STAN a v Boskovicích získali přes 7 % STAN a Sportovci. Na Vyškovsku bodovali s 12, 63 % Volba pro město v Bučovicích, ve Slavkově u Brna se 7 % čistý STAN a ve Vyškově s 11, 5 % Volba pro město s podporou STAN. "Výsledky z Blanenských a Vyškovských ORP nám dávají naději do budoucna. Uspěli jsme ve všech pěti klíčových městech," vypočítává předseda OS Vyškovsko MUDr. Radovan Válek.

Tradičně silný je pro STAN okres Brno-venkov, což se potvrdilo i letos. Tišnov 6 %, 18 % Nezávislých pro Rosice, 32% vítězství Starostů v Ivančicích, úžasných 43 % pro Čisté Šlapanice, etablování a 11 % v Pohořelicích, 7 % v Židlochovicích a drtivé vítězství Kuřimské občanské ligy pod vedením Draga Sukalovského v Kuřimi - 42 %! "V Brně-venkově jsme prakticky vznikly, proto tu máme nejlepší výsledky. Naše práce je dlouhodobě vidět," vysvětluje předseda klubu zastupitelů STAN v Jihomoravském kraji a starosta Kuřimi Drago Sukalovský.

Nejslabším okresem Starostů je v tuto chvíli Hodonín, kde jsme nekandidovali ani v jedné obci s rozšířenou působností. Vynahradila nám to sousední Břeclav, kde Mladí a neklidní se ziskem přes 20 % vyhráli volby! "Je to pro nás úžasný úspěch a potvrzení toho, že i práce v opozici má smysl," říká tamní lídr Jakub Matuška.

Předposlední úspěšnou obcí s rozšířenou působností je z pohledu kandidátek STAN Mikulov se 7 % a výčet končí ve Znojmě, kde uspělo PRO ZNOJMO s osvěžujícími 14 %. "U nás je to podobný příběh jako u Kuby Matušky v Břeclavi, byť jsme ještě nevyhráli. Ale voliči nám proti minule přisoudili takřka dvojnásobnou důvěru. Pokusíme se ji v novém zastupitelstvu nezklamat," uzavírá znojemský lídr Lukáš David.

Autor: Jakub Krainer