Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Filmové produkci se na jižní Moravě daří. I díky finanční podpoře kraje

Filmové produkci se na jižní Moravě daří. I díky finanční podpoře kraje

9. 11. 2022

Jihomoravský filmový nadační fond podpořil za posledních pět let více než 58 projektů. Letos dosáhla podpora rekordních 18 milionů, do kin díky ní zamířily třeba snímky Oběť či Il Boemo, které jsou nominovány na Oscara.

Filmové produkci se na jižní Moravě daří. I díky finanční podpoře kraje

Filmové produkci se na jižní Moravě daří. I díky finanční podpoře kraje

Za posledních pět let se Jihomoravskému filmovému nadačnímu fondu podařilo podpořit více než 58 projektů. Celková částka na podporu filmové produkce činila 51 milionů korun, nicméně letos dosáhla podpora rekordní částky 18 milionů. Díky fondu mohou být nyní do kin uvedeny filmy Oběť či Il Boemo, které jsou nominovány na Oscara či pohádka Princ Mamánek.

Jihomoravský filmový fond vznikl v roce 2018 ve spolupráci města Brna a Jihomoravského kraje. V minulosti fond podpořil držitele Českého lva, snímek Nabarvené ptáče či pohádku Hodinářův učeň.

Oblasti kultury se věnuje náměstek hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu za STAN František Lukl, který usiluje o dlouhodobou podporu kulturních akcí v regionu.

„Natáčeli u nás přední čeští režiséři jako Jiří Vejdělek, Petr Zelenka, Václav Marhoul. Právě celovečerní snímek Nabarvené ptáče producenta a režiséra Václava Marhoula sklidil mimořádný úspěch na mezinárodních festivalech a byl Českou filmovou a televizní akademií nominován na Oscara za nejlepší zahraniční film,“ podotkl náměstek František Lukl.

S podporou projektů se počítá i v příštím roce.

Autor: Martin Vérteši