Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj EET v praxi

EET v praxi

22. 11. 2016

Nový systém kontroly firem a živnostníků EET, který budí mnoho vášní a dohadů napříč politickým spektrem, začíná žít svým životem.

Nechávám bokem to, je-li to věc užitečná nebo ne. V předvolebním boji v některých krajích proběhly petice a akce proti EET. Bylo zajímavé sondovat mezi podnikateli, jak se k věci staví. Mnohdy jsme narazili na postoj, který byl hodně odlišný od postoje politiků. Na dotaz, chtějí-li elektronické pokladny, mnozí odpověděli, že už tak fungují delší dobu. Jejich argument byl ten, že mají větší přehled. Opačný názor mají ti, kteří berou EET jako další šikanu a špehování státu. Cítí se být podezřívaní z toho, že je stát a ministerstvo financí bere jako podvodníky. Netroufnu si dělat arbitra, která strana má pravdu.

Ale zaujala mě jedna zásadní věc, která mi připadá mírně řečeno divná. Jsou to reklamy v tisku i televizi na zavedení EET. Kdo tyto reklamy platí? Hloupá otázka. Zavedou naše ministerstva praxi, že po schválení zákona zahájí kampaň v médiích, aby byl zákon podpořen? To nebudou stačit stránky v novinách, které jsou vyhrazené reklamám. Budou se vydávat přílohy? Vždyť už teď reklama na EET zabere půl strany novin. Nebo majitel novin ministerstvu financí dává slevu? Nebo inzeráty dokonce vytiskne zdarma? Každopádně víme, že budeme mít o mnoho miliard víc. Tak to se už těšíme. A další zisk bude z prodeje pokladen. Obchodní zástupci v oblecích navštěvují drobné soukromníky a nabízejí ty nejlepší pokladny. Rozlétli se po naší vlasti jako supi. Perfektní byznys. Byl jsem svědkem toho, jak si majitel takového malého obchůdku nechával předvádět pokladnu a celý systém. Snaživý prodejce předváděl a předváděl. Nevěděl ovšem, že majitel je inženýr- programátor, který mu začal klást otázky k systému, proč to neumí toto, proč je toto tak složité, proč to trvá tak dlouho a podobně. Prodejce krčil rameny. Proč to píšu? Protože ne každý majitel malého obchůdku je programátor. Všichni ti, co byli donuceni pořídit si pokladny, jsou v situaci, že musí. Musí, bez přípravy, bez možnosti výběru. Prostě musí. Tak jako musí platit za revize půl roku starého kotle, tak jako musí pustit do svého domu kontrolu paliva, tak jako musí vydržet platit za solární energii, Tak jako musí……. Doplňte si sami. Lidé musí. Jsme si přece všichni rovni. Nebo to tak není? Zkusíme se zeptat třeba odsouzeného Janouška, kterého tak bolí hlava, že nemůže být ve výkonu trestu. Musí být doma nebo v Chorvatsku. Jenom aby tam zase neupadl.