Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Doktoři odcházejí do zahraničí. Proč?

Doktoři odcházejí do zahraničí. Proč?

8. 12. 2014

Poslední dobou vyvstává problém na obcích a městech, že ubývá praktických lékařů. Proč tomu tak je? Opravdu je toto povolání tak neatraktivní a podhodnocené?

Různí odborníci se vyjadřují k tomu, jak je složitý systém vzdělávání lékařů, jak mladí lékaři po studiích hledají těžko uplatnění, jak se jim kladou překážky v atestacích a jak jsou špatně placení. A proto musí odcházet do zahraničí. Ale co na to pacienti, kteří jsou občany v našich obcích a žijí v nejistotě, jak dlouho bude ordinovat jejich sedmdesátiletý obvoďák. Nemělo by to zajímat i politiky?

Jedno vyjádření, které jsem zaslechl v TV bylo, že je dobře, že mladí lékaři odcházejí do zahraničí, protože se určitě vrátí zpět jako hotoví odborníci. To je opravdu zvláštní názor. A tak se naše bezplatné školství stará o to, aby v Německu, Anglii, Rakousku měli dostatek kvalitních doktorů. Není ale někde chyba? Kolik se jich skutečně vrátí, aby mohli mít několikanásobně nižší plat, než jaký měli za hranicemi? Vím, že jsme v EU a měli bychom být rádi, že naši odborníci šíří slávu ČR v Evropě. Ale….

Dovolím si kacířskou myšlenku. Dříve, když byl některý student nebo učeň podporován podnikem a studoval přímo pro tento podnik, musel podepsat, že odpracuje určité roky v závodě, který ho platil. Nebylo by řešení, aby i mladí lékaři, které nepodporuje na studiích podnik, ale stát, odpracovali určité roky pro tento stát? Je to sobecké? Nebo ať zahraniční nemocnice zaplatí část nákladů za studium. Proč máme na obcích řešit, kde vezmeme obvodního lékaře. Proč obce nabízí byty lékařům zdarma, ordinace zdarma, jen aby někoho přilákaly. Není to rozhodně férové vůči občanům a rozpočtům obcí. 

 

Autor: Jaroslav Žalkovský