Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Do voleb na jižní Moravě jdeme samostatně.

Do voleb na jižní Moravě jdeme samostatně.

31. 7. 2017

Starostové a nezávislí se na celostátním výboru rozhodli nepřistoupit na ústupovou nabídku Lidovců a vstoupit na kandidátky KDU. Do voleb půjdeme samostatní. Co to znamená pro jižní Moravu? A jak rozhodnutí hodnotí zdejší Starostové?

Starostové a nezávislí představili nové logo. Více než dosavadní květina odráží odvahu.

Starostové a nezávislí představili nové logo. Více než dosavadní květina odráží odvahu.

Tak už je to definitivní. Starostové a nezávislí před momentálním úspěchem a větší šancí na zisk křesel upřednostnili budování vlastní značky, identity a dlouhodobý růst. Do sněmovních voleb v letošním roce budou kandidovat poprvé samostatně a otestují si tak důvěru ve velké politice. V krajských volbách podpora činila 10 %.

"Na jižní Moravě takové rozhodnutí vítáme, byť jej prosazovaly spíše Čechy. My jsme projekt koalice jako i ostatní kraje přijali a začali připravovat společný postup s KDU-ČSL. Byli jsme připraveni odevzdat všechno. Ale ruku na srdce, naše šance prosadit se proti kandidátům KDU v jejich baště na jižní Moravě byly od počátku malé. Teď máme výsledek ve vlastních rukou," prohlásila předsedkyně Starostů v kraji Jana Krutáková.

Právě s Krutákovou se počítá jako s lídryní i pro samostatnou kandidátku. Ta sice není tzv. připravená v šuplíku, ale s jejím vznikem by neměli být potíže. "V tuto chvíli nám do voleb přislíbilo podporu přes 50 starostů. Kandidátka bude stát na nich, ale přivedeme i nezávislé osobnosti. Rozhodně bude silnější, než do krajských voleb," slíbila předpokládaná lídryně.

"Čeká nás spousta práce. Krajský výbor ale i s tímto vědomím doporučil celostátnímu výboru vydat se těžší cestou. Jsem rád, že Starostové zvedli hlavu i pomyslný ručník a jdeme do boje. U spousty lidí vyvolal koaliční projekt kontroverze, nyní cítíme značné pročištění atmosféry a chuť to dokázat sami za sebe," říká místopředseda Starostů v JMK Radomír Pavlíček.

Že se nejedná o fikci z říše snů ukazují i statistická čísla. Starostům by k překročení pětiprocentní hranice stačil i stejný počet hlasů jako v krajských volbách. "Očekáváme jich ale více. Jednak kvůli vyšší volební účasti a také proto, že nevolila Praha. Jakýkoliv počet hlasů z hlavní města, kde jsme mimochodem v Radě, bude navíc," dodává člen krajského výboru a starosta Medlánek Michal Marek s tím, že se těší i na nezávislé osobnosti, které Starosty nejen na kandidátkách podpoří. První podporovatele i samotné kandidátky představí Starostové v srpnu.

Autor: Jakub Krainer