Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj České předsednictví v EU skončilo úspěchem. S výraznou brněnskou stopou

České předsednictví v EU skončilo úspěchem. S výraznou brněnskou stopou

13. 1. 2023

S koncem roku 2022 skončilo také půlroční předsednictví České republiky v Radě Evropské unie. Bylo to v pořadí druhé české předsednictví a skončilo s velkým úspěchem. Vrcholní evropští politici jej hodnotí jako aktivní a angažované. Velkou zásluhu na tom má ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.

České předsednictví v EU skončilo úspěchem. S výraznou brněnskou stopou

České předsednictví v EU skončilo úspěchem. S výraznou brněnskou stopou

Očekávání ze strany ostatních zemí přitom podle Mikuláše Beka, brněnského senátora a ministra pro evropské záležitosti, který stál v čele českého předsednictví, nebyla příliš vysoká. Česko prý mělo „pověst maďarského satelitu na periferii Evropy.“ Toto se ale díky aktivní práci podařilo změnit.

Mikuláš Bek zdůrazňuje, že jsme přiměli naše partnery ke shodě i tam, kde se to dříve zdálo nemožné. Mezi hlavní zásluhy českého předsednictví pak patří zejména přijetí rozsáhlých sankčních balíků proti Rusku a Bělorusku, shoda na vojenské pomoci pro Ukrajinu, nebo vyřešení citlivých záležitostí týkajících se energií. Obzvláště v oblasti energetiky jsme se ukázali jako špičkoví vyjednávači s důrazem na pragmatické kompromisy. Za zmínku stojí i pokrok v ochraně životního prostředí, a to například v podobě shody na omezení prodeje nových aut se spalovacími motory. Z těchto a dalších úspěchů mohou podle Beka čeští občané těžit ještě další měsíce a roky.

O úspěch jde ale také v symbolické rovině. Díky zvládnutému předsednictví se podařilo vrátit Česku respekt v Evropě.

„Pojmenoval bych to tak, že pozice, kterou jsme si svým nasazením během českého předsednictví vybudovali, nám usnadní práci do budoucna. Během těchto šesti měsíců, kdy byla Česká republika u pomyslného předsednického kormidla, jsme ukázali, že jsme země, která umí obratně vyjednávat, což nám nyní umožní lépe prosazovat své zájmy," říká Mikuláš Bek.

„Podle eurokritiků jsme malá země, co není v Evropě slyšet. To už není pravda! Českým předsednictvím jsme ukázali, že umíme být slyšet, a to v pozitivním slova smyslu. Netlučeme do stolu, ale vyjednáváme kompromis. O tom je přece diplomacie," doplňuje.

České předsednictví Evropě sice skončilo, práce v orgánech EU ale pokračuje. Před ministrem pro evropské záležitosti stojí další úkoly, na jejichž plnění bude spolupracovat z velké části s nyní předsedajícími Švédy.

Autor: Martin Vérteši