Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Česká republika by měla být sebevědomější.

Česká republika by měla být sebevědomější.

29. 5. 2018

Při každé cestě za hranice naší země si všímám rozdílů, které dávají poznat, na které straně hranic se nacházím. Hraniční přechody už dnes nejsou tím jednoduchým dělítkem a přesto to vypadá, že u sousedů vypadá všechno jinak. 

Ing. Petr Štráfelda si myslí, že máme důvod být sebevědomí. Letos vstoupil do hnutí STAN a kandiduje na Brně-středu.

Ing. Petr Štráfelda si myslí, že máme důvod být sebevědomí. Letos vstoupil do hnutí STAN a kandiduje na Brně-středu.

Nejviditelnějším rozdílem je sice kvalita infrastruktury, méně zřetelné jsou odlišnosti v estetice a v lidech, které na první pohled vidět nejsou. Skoro se zdá, že Rakousko nebo Německo jsou natolik jiné, že to cítíte i ze vzduchu. Češi se právě s Rakušany a Němci rádi srovnávají, což je dané naší historickou a geografickou blízkostí a shodou okolností jde o občany bohatý a respektovaných států. Víme, že české země velmi zaostaly díky éře komunismu, ale po třiceti letech demokracie takový argument přestává být obhajitelný. Co přesně nám chybí kromě ekonomických základů, které se u nás musely stavět od nuly v době, kdy v západních zemích byl tehdy problém spíše ve zvyšování přidané hodnoty už desítek let fungujících firem? Mnoho z dnes nejziskovějších firem přitom před třiceti lety vůbec neexistovalo. Proč vznikly tam a ne tu? Proč nemáme víc firem, jako je Seznam nebo Kiwi? Zajímavé je, že u nás vzniklo překvapivě dost softwaru, který používají lidé na celém světě a vůbec netuší, že vznikl v České republice. S nedostatkem talentu nebo pracovitostí tedy zřejmě problém nemáme. 

Věřím, že to, co nám schází, co Češi potřebují, aby více vynikli, je sebevědomí. Projevuje se to tím, že se bojíme změn, bojíme se vybudovat něco odvážnějšího než na co jsme zvyklí, máme obavy z neúspěchu. Naštěstí je sebevědomí vlastnost, která není vrozená. Potřebujeme se více soustředit na školství a více se otevřít světu. Strach z cizího, které je dnes jedním z nejsilnějších témat ve společnosti, nám sebevědomí nezvýší. Jako společnosti  nám chybí znalost cizích jazyků, která nám otevře svět za našimi hranicemi, díky tomu lépe pochopíme ostatní i sami sebe a můžeme si uvědomit, že dnes už si můžeme trochu sebedůvěry dovolit. Jen si neplést sebevědomí se zahleděností do sebe.

Autor: Ing. Petr Štráfelda