Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Bydlení ve městě? Aktuálně v kraji jen pro ty nejbohatší

Bydlení ve městě? Aktuálně v kraji jen pro ty nejbohatší

21. 9. 2021

Bydlení je v České republice aktuálně extrémně nedostupné. Dle evropského srovnání jsme v tomto ohledu dokonce druzí nejhorší. Ve vážné bytové nouzi je v Česku již 80 tisíc lidí! Na nové bydlení vyděláváme neúměrně dlouho, nájmy jsou vysoké a obecních bytů je málo. Piráti a Starostové plánují smysluplné kroky, které situaci zlepší.

Bydlení ve městě? Aktuálně v kraji jen pro ty nejbohatší

Bydlení ve městě? Aktuálně v kraji jen pro ty nejbohatší

  • Prosadíme přijetí zákona o podpoře v bydlení. Obce dostanou do ruky nástroje pro výstavbu obecních a sociálních bytů.
  • Vzniku nových bytů pomůžeme i zjednodušením a digitalizací stavebního řízení. Sladíme podmínky, zkrátíme lhůty a na vše bude žadatelům stačit jedno razítko.
  • Seniorům nabídneme možnost komunitního bydlení, jehož vznik výrazně podpoříme. Navíc budeme pravidelně mapovat bytovou nouzi a dostupnost bydlení v obcích. V ORP rozšíříme kontaktní centra bydlení, která slouží i jako prevence před ztrátou bydlení.

„Poskytneme obcím finance na vytváření vlastního bytového fondu. Ten bude alternativou k tržním developerům a zmírní tak astronomické ceny bytů. Nižší nájemné v obecních bytech podpoří mladé rodiny a potřebné profese (lékaři, učitelé apod.), přičemž dojde ke  snížení nájmů na celém trhu,” říká náš koaliční lídr Radek Holomčík.

Najít bydlení ve velkém městě na jižní Moravě je pro mnoho jednotlivců i rodin nedosažitelný životní cíl.  Z nedostupnosti bydlení se stal problém číslo jedna. V Jihomoravském kraji se od roku 2013 zvýšila cena nemovitostí o 93 %, což je vůbec nejvyšší zdražení v celé republice. Právě proto je pro nás téma bydlení v kraji jedním z prioritních!

Autor: Martin Vérteši