Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Břeclav odmění občany za třídění

Břeclav odmění občany za třídění

18. 12. 2020

Nový systém adresného třídění odpadů nabídla Břeclav občanům ve zkušebním provozu před rokem a od 1. ledna mají lidé možnost sbírat body za třídění. Nyní dostanou slevu.

Jakub Matuška, místostarosta Břeclavi

Jakub Matuška, místostarosta Břeclavi

Ti, kteří platí poplatek za komunální odpad, mohli v rámci tohoto systému získat na rok 2021 slevu z ročního poplatku za odpady. Podstatou adresného třídění je třídění „ode dveří“, tedy odvážení papíru a plastů přímo od rodinných domů nebo přihlášení k třídícím odpadovým nádobám u činžovních domů. Do systému adresného třídění se zapojilo v Břeclavi téměř 15 tisíc obyvatel (14.905 osob). Alespoň minimální aktivitu v rámci systému vyvinulo 6.092 domácností z celkového počtu 10.478 domácností v Břeclavi.

„Břeclaváci dlouhodobě odpovědně třídí a letos za to budou poprvé odměněni. Předložil jsem zastupitelstvu návrh na udělení slevy za jeden tzv. ekobod ve výši pět korun. Znamená to, že ti nejlepší ´třídiči´ získají slevu až 200 korun z ročního poplatku. Informaci, jak slevu uplatnit najdou ve svých odpadových účtech a sleva se bude odečítat z poplatku za odpady na příští rok 2021,“ upřesnil místostarosta Jakub Matuška. 

Nejvyšší možná úleva je 320,- Kč, ročně platí občané v Břeclavi za svoz odpad 600 korun. Ti nejlepší tedy mohou ušetřit na poplatku více než polovinu. Občané Břeclavi mohou své zapojení sami kontrolovat na webu https://odpady.breclav.eu Vedení města dodrželo svůj slib a po vyhodnocení roku 2020 těmto poplatníkům poskytne slevu podle jejich zapojení do systému.

„Probíhají překotné změny v odpadových zákonech. My se na tuto situaci připravujeme už déle než rok, protože principy změny jsme už znali. Za neroztříděný odpad se bude platit řádově více. Nechceme zvyšovat poplatky a neřešit podstatu věci, systém se mění, a my se musíme přizpůsobit. Jsem rád, že to Břeclaváci vnímají pozitivně, a kromě dobrého pocitu z ekologie jim můžeme dát i slevu za to, že na novém systému spolupracují,“ dodal místostarosta Matuška.

Do systému adresného třídění se zapojili i zastupitelé města. Mezi občany s absolutně nejvyšším počtem bodů pro výpočet slevy se umístily Magda Lengálová (Mladí a Neklidní) a Olga Kelemenová (Pro Region). „Nejlepší ´třídiče´ pozveme po novém roce na radnici, abychom s nimi probrali jejich zkušenosti se systémem. A taky od nás dostanou dárek,“ prozradil Matuška.

Celková výše poplatkové povinnosti zůstává nezměněna, a to 600,- Kč za osobu a rok. Úlevu dostanou poplatníci v souladu s novou vyhláškou č. 9/2020, o místním poplatku za provoz systému shromažďování, sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů, kterou schválili zastupitelé města.

Zdroj: breclav.eu