Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Blíží se konec nominací do soutěže o nejlépe opravenou památku kraje

Blíží se konec nominací do soutěže o nejlépe opravenou památku kraje

2. 2. 2023

3. února končí sběr přihlášek do soutěže o nejlépe opravenou kulturní památku Jihomoravského kraje. Následovat bude rozhodování poroty a sms hlasování o cenu veřejnosti. 

Blíží se konec nominací do soutěže o nejlépe opravenou památku kraje

Blíží se konec nominací do soutěže o nejlépe opravenou památku kraje

Poslední šance před uzavřením přihlášek. Do 3. února mohou lidé přihlašovat zdařilé projekty oprav kulturních památek do soutěže, kterou už 15 let vyhlašuje Jihomoravský kraj. Hlásit by se měli ideálně přímo vlastníci těchto památek.

„Máme kolem sebe spoustu kulturních pokladů a mám radost, že je mezi námi tolik nadšenců, kteří se o ně starají, abychom se jimi mohli pyšnit i v budoucnu. Fandím všem, kteří se do těchto často složitých renovací pouštějí. Ocenění je alespoň malou odměnou za jejich úsilí,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast kultury a památkové péče za STAN František Lukl.

Vlastníci oceněných památek získají za jejich renovaci až 150 tisíc korun. O pořadí rozhodne odborná komise soutěže a udělovat se bude také Cena veřejnosti s finančním darem ve výši 60 tisíc korun.

Soutěž má čtyři hlavní kategorie. První jsou velké stavby – hrady, zámky, kostely, kláštery, fary, tvrze či hospodářské dvory. Druhou pak díla výtvarného umění (obrazy, sochy, nástěnné malby…), při jejichž obnově se uplatňuje metoda restaurování. Třetí kategorii tvoří drobné stavby (malé kapličky, boží muka..). Poslední, čtvrtou kategorií, je Cena veřejnosti, jejíž vítěz vzejde z veřejného SMS hlasování v termínu od 13. do 31. března 2023. Toto ocenění bude uděleno té památce, která získá nejvíce SMS hlasů ze všech soutěžících bez ohledu na to, do jaké kategorie se řadí.

Autor: Martin Vérteši