Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Aktuality Úspěšný starosta Miroslav Boháček

Úspěšný starosta Miroslav Boháček

6. 10. 2017

Miroslav Boháček je starostou Bílovic nad Svitavou a kandidát č. 4 do Poslanecké sněmovny za Starosty a nezávislí.

Úspěšný starosta Miroslav Boháček

Úspěšný starosta Miroslav Boháček

Na čem teď pane starosto pracujete?
Obec Bílovice nad Svitavou jedná o koupi Bílovického mlýna, kde by postupně vzniklo společensko – kulturní, sportovní  místo. Bílovice se nacházejí v kopcovitém terénu, naší snahou je zajistit rovný pozemek na kterém se dá vybudovat areál pro volnočasové aktivity občanů. Součásti areálu Bílovického mlýnu je vodní elektrárna, která vyrábí elektřinu a každoročně generuje zisk. Vše se připravuje na jednání  zastupitelstva, které proběhne v září. Předschválená cena zastupitelstvem 38.000 000,-Kč a náklady s tím spojené, posudky, právní služby atd.  Jak jsem již uvedl v první otázce je to jeden z rovných pozemků v obci, na kterém se dají vybudovat zajímavé a atraktivní zázemí pro občany např.: hřiště, odpočinková zóna, kulturní centrum, atd.

Co se Vám za Vašeho vedení podařilo?
Podařilo se toho poměrně hodně, nakoupili jsme komunální techniku, vybudovali nový přestupní terminál, rozšířili základní a mateřskou školu, vybudovali kompletně nový střed obce společně s Těsnohlídkovým náměstím, novým úřadem, knihovnou, obřadní síní a poštou. 

Co chcete ještě stihnout?
Máme již stavební povolení na další akce, které bychom rádi realizovali. Jedná se o vybudování nové lávky přes řeku Svitavu, vybudování zálivů pro autobusové zastávky a chodníky v obci. Projektuje se nové komunitní centrum a započalo jednání s Jihomoravským krajem ohledně rekonstrukce celého silničního průtahu Bílovic nad Svitavou. Rád bych ještě stihl studii Bílovického mlýna.

Proč jste se rozhodl jít do politiky? Co tomu předcházelo? Jak vypadaly vaše začátky v ní?
Přistěhoval jsem se do Bílovic nad Svitavou v roce 2007 a vzhledem k tomu, že se v tomto období nic nestavělo, neřešilo, tak jsme si jednou na dětském hřišti řekli, že půjdeme do komunálních voleb a něco zkusíme změnit. Ano, chtěl jsem obec posunout dopředu a trochu ji rozhýbat a to se myslím podařilo. Po vyhraných komunálních volbách v roce 2010 jsem se stal místostarostou a trvalo mně cca půl roku, něž jsem pochopil systém fungování obce. V dubnu 2012 bohužel zemřel kolega starosta. V květnu 2012 jsem byl  zastupitelstvem obce zvolen.  

Co jste dělal před starostováním?
Podnikal jsem v oboru reklama a marketing jako společník firmy.

Kdybyste nebyl starostou, tak byste…
Podnikal bych dále ve firmě a snažil se jí rozvíjet.

Proč jdete do parlamentních voleb?
Dle mého názoru „Politika by se měla dělat od spodu“. Starostou jsem již druhé volení období  a troufám si říci, že znám komunální politiku, rád bych se podílel i na té parlamentní.

Proč jdete v dresu Starostů a nezávislých?
Jsem starosta, jsou mi nejblíž a pohybují se v realitě potřeb společnosti – občanů. 

Jaký jste v soukromí?
Věřím, že společenský a odpovědný. Snažím se, pokud mně to práce dovolí, věnovat volný čas sportovním aktivitám s rodinou. 

Koníčky/zajímavost o Vás.
Rekreačně hraji tenis, florbal, vysohorská turistika zdolal jsem vrcholy Mont Blanc, Elbrus, Kala Patthar, Mera Peak

Morální vzor pro dnešní dobu?
Tomáš Garrigue Masaryk

Co je potřeba udělat, aby se v zemi žilo lépe?
Veřejnou správu přiblížit lidem, řešit otázku vzdělávání, vědu, sociální politiku, venkov, zemědělství, průmysl a v neposlední řadě zahraniční politiku.

Kdybyste se stal po volbách poslancem, co byste dělal jinak?
Rád bych veřejnou správu ještě více přiblížil lidem. V dnešním přetechnizovaném světě je velice důležitá digitalizace a transparentnost veřejné správy. Dále bych se zaměřil na daňový systém, zastavení odlivu dividend z ČR a propagaci cestovního ruchu. 

Jaké dáváte Starostům šance a proč?
Přál bych si, abychom měli, alespoň 30 poslanců, protože jsme jediná rozumná alternativa v dnešní době. 80% z nás jsme starostové, kteří jsme denně pod drobnohledem občanů a to určitě zůstane i po vstupu do Poslanecké sněmovny. 

Autor: Martin Habáň