3. 10. 2024
Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Aktuality Radomír Pavlíček: V Železném bojuji proti vzniku obří černé skládky. Musíme změnit pravidla hry
Radomír Pavlíček: V Železném bojuji proti vzniku obří černé skládky. Musíme změnit pravidla hry
30. 8. 2024
Obcí Železné na Tišnovsku aktuálně zmítá kauza navážení suti a odpadu na pozemek, který byl původně určený ke stavbě domků. Starosta Pavlíček nechce dopustit vznik černé skládky, tahá ale za kratší konec provazu.
Radomír Pavlíček: V Železném bojuji proti vzniku obří černé skládky. Musíme změnit pravidla hry
Na pozemku uprostřed obce Železné na Tišnovsku mělo dle platného stavebního povolení vzniknout 16 rodinných domů. Základy pro část z nich už byly postaveny, přesto se celý pozemek ale pomalu mění ve skládku. Developer, který projekt koupil od předchozího majitele, naváží od začátku července suť a další odpady. Obyvatelé obce se bouří.
„Je zjevné, že to se stavbou nemá nic společného, vlastník tady načerno buduje skládku. Obrátil jsem se na stavební úřad i na Českou inspekci životního prostředí. Na konci července pak stavební úřad vydal výzvu k okamžitému zastavení stavby, protože probíhá v rozporu se stavebním povolením,“ líčí starosta obce Radomír Pavlíček. „Na místo jsem přivolal i Policii ČR, která shledala, že developer jedná protiprávně, ale nemůže mu zamezit ve vjezdu na pozemek. To jsme tedy museli vzít do vlastních rukou my, občané,“ popisuje další postup starosta Pavlíček.
Protože navážka pokračovala dál i přes platnost výzvy stavebního úřadu, zatarasili občané průjezd na pozemek. Teprve zapojení místních a mediální zájem vyústili v prozatímní ukončení navážky odpadu. I přesto podal tišnovský poslanec Josef Flek trestní oznámení, ke kterému se přidala i obec Železné.
„Taháme za kratší konec provazu, i když právo stojí na naší straně. Je třeba změnit pravidla hry tak, aby rozhodnutí orgánů bylo rychlejší, a především i reálně vymahatelné,“ uzavírá Pavlíček.
„Dvacet kamionů odpadu denně musí být součástí stavebního povolení bez ohledu na změnu majitele pozemku. S blížícím se koncem skládkování a nedostatečnými kapacitami sloužícími k recyklaci se bohužel tento nešvar rozmáhá prakticky po celé republice – přitom stavební suť by se dala využít jako podklad pro stavbu cyklostezek nebo chodníků, které v tolika obcích stále chybí. Starostové musí být ve střehu a úřady musí tzv. kopnout do vrtule, jinak to nepůjde,“ dodává poslankyně a předsedkyně sněmovního výboru pro životní prostředí Jana Krutáková.
Autor: Radomír Pavlíček