Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Aktuality Promarněná příležitost, zaznívá z řad opozice. Jak rozdělit 170 miliard na moderní Česko?

Promarněná příležitost, zaznívá z řad opozice. Jak rozdělit 170 miliard na moderní Česko?

29. 3. 2021

Ministerstvo průmyslu a obchodu spustilo web planobnovycr.cz, na kterém informuje o plánovaném rozdělení 170 až 190 miliard korun určených na opětovné nastartování ekonomiky po koronavirové krizi. 

Poslankyně STAN Jana Krutáková

Dnešní projednávání Národního fondu obnovy v poslanecké sněmovně žádný viditelný posun nepřineslo. Vyhrazených 80 minut na tento bod téměř zcela vyplnilo vystoupení vicepremiéra Karla Havlíčka a předsedy pirátské strany Ivana Bartoše. „Cílem Národního fondu obnovy není zalátat díry ve veřejných rozpočtech, platit mandatorní výdaje nebo přihrávat dotace některým hráčům, kteří z pohledu 21. století patří k zastarávajícím odvětvím,“ uvedl Ivan Bartoš a doporučil využití desítek miliard korun k investování do moderních technologií a digitalizace Česka či zvyšování informační gramotnosti.

Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček ve svém vystoupení před poslanci odmítl kritiku, že dotační miliardy budou směřovat z velké části takříkajíc do betonu. „Je to nesmysl a klišé,“ uvedl ministr a dodal, že prioritu mají investice do zelené energetiky a dekarbonizace ekonomiky, kam spadá například přechod tepláren od uhlí k jinému palivu, nákup elektromobilů či snižování spotřeby energie v budovách. Celkem 34 miliard korun je určeno na digitální transformaci, 22 miliard na modernizaci dopravy (hlavně železniční) a 41 miliard na oblast vzdělávání a trhu práce.

Stanovisko Jany Krutákové k Národnímu plánu obnovy

„Zatímco v Německu mají vlaky na vodíkové pohony a v Polsku hodlají využít evropské peníze na vlakové soupravy, my se staneme železničním skanzenem Evropy. Za situace, kdy máme dostat 170 miliard korun,“ upozornila poslankyně Jana Krutáková (STAN). Kritizuje také fakt, že stát chce podporovat nákup vozidel na CNG, které poslankyně považuje za „technologii na ústupu.“

Jak je možné, že jsou finanční rámce jednotlivých oblastí Národního plánu obnovy odbyté?

Bohužel, z Národního plánu obnovy není jasné, jakou metodikou dospěla vláda ke konkrétním číslům. K žádné z těchto jednotlivých komponent nemáme podrobnější čísla, tabulky ani predikce.

Vládě se rovněž podařilo proti sobě spojit i takové rivaly, jako jsou odbory a zaměstnavatelé. Shodují se, že chybí jasný plán implementace jednotlivých řešení, odbory navrhují centrální orgán pro řízení tohoto plánu, zaměstnavatelé chtějí, aby měli podnikatelé jasnou představu, kdy a za jakých okolností čerpat prostředky. Prezident Hospodářské Komory Vladimír Dlouhý říká jasně, cituji: „Uvítali bychom intenzivnější spolupráci MPO se zástupci podnikatelů při finalizaci Národního plánu obnovy.“ Předseda největší odborové centrály v zemi, Josef Středula, podotýká: „Neujasnili jsme si, co chceme. Nevíme, kam směřujeme.“

Toto a mnohé další jsou důvody, proč se obávám, že špatně zvládnutý Plán obnovy nám nic neobnoví, nic nezreformuje a tuto jedinečnou šanci opět promarníme. Mnoho času na zásadní změnu návrhu nám nezbývá. Koneckonců, vláda opozici ani strategickým partnerům dlouhodobě v této oblasti nenaslouchá.

 

Zdroj: https://ekonomickydenik.cz/; https://www.janakrutakova.cz/post/stanovisko-k-n%C3%A1rodn%C3%ADmu-pl%C3%A1nu-obnovy