Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Aktuality Nejlepší novostavbu v historickém prostředí mají pro letošek jihomoravské Bílovice nad Svitavou.

Nejlepší novostavbu v historickém prostředí mají pro letošek jihomoravské Bílovice nad Svitavou.

26. 3. 2018

Cenu za nejlepší novostavbu v historickém prostředí pro rok 2017 dostal obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice nad Svitavou. Studio P. P. Architects za vytvoření nového centra obce i s nově pojednaným hlavním náměstím dostalo ocenění, které udílí Klub Za starou Prahu.

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí je obecní úřad a pošta v Bílovicích nad Svitavou.

Nejlepší novostavbou v historickém prostředí je obecní úřad a pošta v Bílovicích nad Svitavou.

Čtrnáctý ročník Ceny Klubu Za starou Prahu, která je udělována za novostavbu v historickém prostředí, má vítěze. Stal se jím obecní úřad a další veřejné prostory v obci Bílovice nad Svitavou od Studia P. P. Architects. KZP se každoročně snaží vyzdvihovat nové stavby či rekonstrukce historických domů, které podle něj nenarušují historické prostředí, vynikají hodnotnou architekturou a kultivují své okolí.

Bílovicím centrum obce dlouho chybělo. "Zastupitelstvo se o centrum snažilo od roku 1990. Postupně obec vykupovala starší domy a začala veřejná debata o nové podobě obce. V roce 2010 na tom začalo zastupitelstvo pracovat a v roce 2015 se začalo s náklady přes 40 milionů korun stavět. Zadáním bylo vytvořit nový obecní úřad, knihovnu, obřadní síň, poštu, letní výčep a zahrádku obecní hospody i hlavní náměstí," vypočítává starosta obce Miroslav Boháček (STAN).

Architekti ke svému projektu uvedli, že důležité pro ně bylo zachování podoby vývoje historického urbanismu a komorního měřítka. Nové objekty drží uliční čáru, prostor náměstí je od ulice odcloněn trojicí stromů s jedním solitérem, kolem něhož je lavička. V centru náměstí je fontána, knihovna je situována v druhém plánu, tedy dále od ulice, do klidové části náměstí. Předsazená střecha podpořená velkými dřevěnými sloupy tvoří průchod mezi knihovnou a obecním úřadem na nádvoří, které spojuje obecní úřad s obřadní síní a zahrádkou bílovické hospody.

Architektonická forma obecního úřadu a pošty je jednoduchá, jde o jednopodlažní objekty se sedlovou střechou s tradičními taškami. Díky tomu novostavby dobře zapadají mezi okolní jednopodlažní, převážně rodinné domy. Všechny objekty jsou zděné a bez zateplení pro větší odolnost a lepší opravitelnost fasád.

Bílovice se neustále rozrůstají. Díky přírodě v okolí a dobré dostupnosti do Brna se v posledních 15 letech staly domovem pro mnoho obyvatel, kteří z Brna odešli. Loni v nich žilo 3646 lidí.

Autor: Jakub Krainer