Hlavní stránka Regiony Jihomoravský kraj Aktuality Něco z našeho kraje

Něco z našeho kraje

22. 10. 2014

V Petrově začala stavba přístavu Baťova kanálu V pátek 17. října 2014 se radní Jihomoravského kraje Jaroslav Parolek a Antonín Tesařík zúčastnili uzamčení Baťova kanálu a slavnostního zahájení stavby rekreačního přístavu Petrov.

Tato investice za 35 milionů korun zpřístupní turistům, kteří se plaví po kanále, turisticky atraktivní obec. Dosud tudy mohli jenom projíždět. Letos navštívilo a využilo Baťův kanál 75 000 lidí, naprostá většina z nich však Petrov kvůli chybějícímu přístavu mine. Přístav se otevře v příštím roce během hlavní letní sezony podle toho, jak rychle půjde stavba. Lodě zde budou mít veškerý potřebný servis. Vejde se sem 43 malých lodí či hausbótů a dvě velké výletní lodi pro 40 až 50 lidí.

Petrov bude teprve druhým velkým přístavem se zázemím, druhý je ve Veselí nad Moravou. Jinak jsou na 52 kilometrů dlouhém kanále spíše menší kotviště lodí, například ve Strážnici a u výklopníku v Sudoměřicích. Cílem budování nových přístavů není ani tak zvyšovat počet návštěvníků, ale udržet je v regionu delší dobu.
Baťův kanál letos oslavil 80 let od svého vzniku. V době první republiky vznikl jako nástroj k regulaci Moravy a také sloužil dopravě uhlí z lignitových dolů v Ratíškovicích do teplárny a továren v Otrokovicích. Myšlenka využít vodní cestu jako turistickou atrakci přišla až v 90. letech.
 

foto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMKfoto JMK

 

Autor: Portál Jihomoravského kraje