Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Zelenková: Kultura je klíčová pro rozvoj každého sídla

Zelenková: Kultura je klíčová pro rozvoj každého sídla

29. 4. 2023

Kultura je klíčová pro rozvoj každého sídla. Správný starosta ji podporuje. Ví o tom i starostka Čejetic Ivana Zelenková /STAN/, která je zároveň místopředsedkyní tohoto hnutí na jihu Čech.

Zelenková: Kultura je klíčová pro rozvoj každého sídla

Zelenková: Kultura je klíčová pro rozvoj každého sídla

„To, co oživuje a stmeluje náš venkov, jsou jednoznačně společně pořádané kulturní akce bez ohledu na to, zda pořadatelem je obec nebo místní spolky. Některé kulturní tradice jsou pro venkov typické napříč republikou, třeba masopustní průvody, velikonoční koledování, jiné jsou specifické obec od obce. Některé jsou typickým projevem lidové kultury a poutem s tradicemi našich předků, jiné jsou novodobé, což ale neznamená, že méně důležité. Důležité je to, že se do nich zapojí většina obyvatel, že jsou zdrojem zábavy, poučení, přinášejí radost a upevňují vzájemné sousedské vztahy,“ zdůraznila Zelenková

Zmínila také, že v Čejeticích se koná kulturních akcí během roku opravdu hodně. K nejnavštěvovanějším patří rekonstrukce bitvy u Sudoměře, což už není jen místní, ale dá se říci nadregionální akce, která nás pojí s historií starou více jak 600 let. Oblíbené jsou však i ty rozsahem menší a méně oficiální kulturní akce, hasičské soutěže, obecní ples, zajímavé aktivity pro děti  ve sportovně rekreačním areálu a podobně.

Starostka Zelenková také zmínila, že podpora kultury je zároveň investicí do budoucnosti. „Vytváří pouto k domovské obci, k regionu, k naší zemi. Určuje naši identitu, a to je v době globalizace a digitalizace důležité, neztratit spojení s naší vlastní kulturou a tradicemi,“ dodala Zelenková.

Autor: Michal Novák