Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Zákon pomůže lidem, kteří si nemohou najít práci

Zákon pomůže lidem, kteří si nemohou najít práci

30. 11. 2022

Pomoci lidem, kteří nemohou využívat benefitů chráněného trhu práce, přesto si ale nemohou kvůli handicapu nebo dalším sociálním okolnostem najít řádné zaměstnání, se chystá nový zákon o
sociálním integračním podnikání.

Zákon pomůže lidem, kteří si nemohou najít práci

Zákon pomůže lidem, kteří si nemohou najít práci

Vláda by jej měla projednat začátkem příštího roku. „V České republice funguje chráněný trh práce, který se týká osob se zdravotním postižením. Pomoci ale potřebují i další skupiny, které se obtížně uplatňují na standardním pracovním trhu. Jsou to například dlouhodobě nezaměstnaní, rodiče dětí vracející se zpět do zaměstnání, osoby s duševním onemocněním nebo lidé po výkonu trestu,“ vysvětlila poslankyně a místopředsedkyně sociálního výboru Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).


Ta se tomuto tématu dlouhodobě věnuje. Minulý čtvrtek uspořádala ve spolupráci s Nadačním fondem na podporu zaměstnání osob se zdravotním postižením v Poslanecké sněmovně seminář, na kterém vystoupila řada zástupců sociálních podniků a zástupci relevantních ministerstev.


„Zákon o sociálním podnikání v České republice dlouhodobě chybí. Mají ho na Slovensku, ve Finsku, Itálii, Velké Británii, Francii či Polsku. Přestože je u nás zatím nízká nezaměstnanost, pro řadu lidí je stále těžké najít si práci, protože mají z pohledu zaměstnavatelů nějaký handicap. Tito lidé si zaslouží  pomoc a zaslouží si šanci na důstojný život,“ vysvětlila Pivoňka Vaňková. „Řada těchto lidí je dnes odkázána na podporu státu a díky jejich začlenění na trh práce tak pomůžeme nejen jim, ale také veřejným financím,“ zmínila poslankyně.


Sociální podniky fungují nyní i přes chybějící legislativu. Jsou podporovány z finančních zdrojů EU. Lidé v těchto sociálních firmách praží kávu, pracují v kavárnách, pečou chleba a jiné pečivo nebo třeba uklízí či perou. „Nový zákon by měla vláda projednat počátkem příštího roku, účinnost je plánovaná od roku 2024,“ dodala Pavla Pivoňka Vaňková.

Autor: Michal Novák