Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Vimperk vypsal na školku architektonickou soutěž

Vimperk vypsal na školku architektonickou soutěž

20. 12. 2023

Vimperk jako první město v Jihočeském kraji vyhlásilo architektonickou soutěž o návrh na novou mateřskou školku, která by v budoucnu měla vyrůst v těsné blízkosti sportovního areálu u zimního stadionu.

Vimperk vypsal na školku architektonickou soutěž

Vimperk vypsal na školku architektonickou soutěž

Cílem soutěže je vybrat nejvhodnější architektonický návrh a zároveň tým architektů, který bude následně celý projekt zpracovávat a projednávat.

„V průběhu několika posledních let se ukázalo, že kapacita mateřských škol je nedostatečná. Vyvstala otázka, jak tento problém vyřešit. Školská zařízení jsou budovy se specifickými požadavky na prostor a zázemí. Historické budovy škol ve Vimperku byly již v 19. století řešeny architektonickou soutěží a od doby jejich postavení stále slouží danému účelu. Je to ukázkou toho, že dobrý promyšlený návrh slouží desítky let účelu, pro který byl postaven,“ sdělila starostka a lídryně STAN pro krajské volby Jaroslava Martanová, proč se Vimperk rozhodl pro architektonickou soutěž.

Město Vimperk v současnosti provozuje 2 mateřské školy. Jedna využívá historickou budovu Kralikovy vily, která stojí v ulici 1. máje a má kapacitu 80 dětí. Druhá s kapacitou 190 dětí využívá dva objekty v Klostermannově a Mírové ulici. Nová mateřská škola by měla tyto kapacity rozšířit a naplnit současné i budoucí požadavky na předškolní vzdělávání dětí.

„Dnešní požadavky a forma předškolního vzdělávání se posunuly výrazně jinam, než tomu bylo před třiceti lety. Rozhodnutí o výstavbě nové mateřské školy jsme shledali jako nejlepší variantu,“ doplnila Martanová.

Soutěž se vypisuje jako otevřená a termín pro podání soutěžních návrhů je stanoven do 19. února. Předpokládaná výše investice je 100 milionů korun bez DPH a cílem soutěže je tyto náklady ověřit, tak aby město mělo jasnou představu o budoucím financování.

Autor: Michal Novák