Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Vimperk má vlastní potravinovou banku

Vimperk má vlastní potravinovou banku

25. 4. 2023

Umožnit přístup k čerstvým potravinám s omezeným datem spotřeby se rozhodli ve Vimperku všem lidem, kteří se ocitli v nouzi. Město založilo vlastní potravinovou banku a lidé se tak dostanou k čerstvému masu, ovoci nebo zelenině.

"My jsme v době covidu v roce 2021 na podnět jednoho našeho občana zahájili spolupráci s Potravinovou bankou Jihočeského kraje. Funguje skvěle. Naše kolegyně na odboru sociálních věcí a zdravotnictví mají vytipované klienty, kteří jsou v životních problémech a ti dostávají potravinové balíčky od potravinové banky. Neobsahují ale výrobky, které podléhají zkáze jako jsou vejce, maso, mléčné výrobky, ovoce či zelenina. Proto jsme hledali cestu, jak toto změnit,“ vysvětlila starostka Vimperku Jaroslava Martanová /STAN/.

Město tak zřídilo vlastní verzi Potravinové banky města Vimperk. Disponuje 50 000 korunami a zatím bylo vyčerpáno 10 000 korun. „Kolegyně sledují akce v supermarketech a podle toho toto zboží nakupují. Je to cílená pomoc potřebným. Ačkoliv je zaměřena v drtivé většině na nákup rychle se kazících potravin, není to povinnost. V jednom případě jsme rodině koupili léky, na které neměli. Mohou to být i věci pro osobní potřebu. Necháváme to zcela na úvaze úřednic, které nejlépe vědí, co naši občané v nouzi potřebují,“ dodala Martanová.

Podmínkou čerpání pomoci je kromě finančních problémů také bezdlužnost vůči městu.

Autor: Michal Novák