Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj V Pištíně se bude Vařit, péct a smažit z regionálních potravin

V Pištíně se bude Vařit, péct a smažit z regionálních potravin

23. 4. 2019

Pištín na Českobudějovicku, Vesnice Jihočeského kraje roku 2017 a jedna z devíti historických obcí Zbudovských Blat, bude v sobotu 4. května dějištěm letošního ročníku oblíbené venkovské kulinářské přehlídky „Vaříme, pečeme a smažíme z regionálních potravin“. Akce, doplněná pestrým kulturním programem, se uskuteční v pištínském sportovně rekreačním areálu od 13 do 23 hodin.

V Pištíně se bude Vařit, péct a smažit z regionálních potravin

V Pištíně se bude Vařit, péct a smažit z regionálních potravin

 

 „Tato akce získala řadu příznivců už při svém zrodu. Její obliba rok od roku roste spolu s návštěvností a postupem času získala renomé, které již překročilo hranice jižních Čech. Díky podpoře evropského Programu rozvoje venkova, Celostátní sítě pro venkov, Místní akční skupiny Rozkvět, Jihočeského kraje, Jihočeské centrály cestovního ruchu i dalších institucí a organizací máme možnost postupně zkvalitňovat nabídku přehlídky i doprovodného programu, v němž si něco svého najde každá věková kategorie návštěvníků,“ uvedl starosta Pištína Jaroslav Havel.

Pištínské Vaříme, pečeme a smažíme…, se tak stalo nedílnou součástí nejvýznamnějších regionálních akcí zaměřených na propagaci pěstitelů, producentů a zpracovatelů kvalitních tuzemských potravin. „Na úspěšném pořadatelství této přehlídky se společně podílejí všechny obecní organizace a spolky, což jí dává punc originality a lidové veselice připomínající místní tradice a zvyky,“poznamenala Milada Vopálková, projektová manažerka Místní akční skupiny (MAS) Rozkvět.

Úspěšný kulturně-společenský projekt obce Pištín souběžně navazuje na tematicky podobně zaměřený, letos již sedmnáctý, ročník chelčicko-lhenických Slavností květů. Vedle tradičních tras bude pro účastníky cyklojízdy vyznačena doplňková trasa, která je zavede do Pištína. Že jde sice o menší, ale svým charakterem zcela originální o velmi úspěšnou akci, zaměřenou na již zmíněnou tematiku regionálních potravin a výrobků z nich, dokládá i počet návštěvníků, kterých je běžně dvakrát více, než stálých obyvatel obce.

„Součástí pestrého doprovodného programu budou vedle ochutnávek a prezentací potravin, informačního místa Celostátní sítě pro venkov či unijního Programu rozvoje venkova, také různá zábavná stanoviště a hry pro děti,“doplnil starosta. Chybět samozřejmě nebude hudba a tanec. Něco ze své činnosti předvedou například také rybáři, hasiči. Prezentovat se zde bude i potravinářská produkce obcí z dalších krajů České republiky.

Podle ředitele Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromíra Poláška má „pištínské vaření“ svůj nemalý význam také jako součást propagace jihočeského venkova z pohledu příjezdového cestovního ruchu, protože dokonale zapadá do strategie podpory turistiky v regionu. Přímo totiž naplňuje obsah dvou z pěti nosných témat projektu „Jižní Čechy pohodové“. Konkrétně „Jezte a pijte v jižních Čechách“ a „Pohodový venkov“.

_________________________________________________________________________________

Pištín s více než šesti sty stálými obyvateli leží zhruba v polovině hlavní silniční trasy z Českých Budějovic do Vodňan. Obec patří mezi devět historických vsí oblasti takzvaných Zbudovských Blat a společně se svými místními částmi, Češnovicemi, Pašicemi a Zalužicemi, je držitelem tituluVesnice Jihočeského kraje roku 2017.

KONTAKT:

Obec Pištín                                                                                                     

Jaroslav Havel, starosta                                                                        
e-mail: pistin@pistin.cz                                                                                          
tel.: +420 724 188 855                                                                           

www.pistin.cz    

                                                                                          

MAS Rozkvět

Milada Vopálková,projektová manažerka

e-mail: vopalkova@masrozkvet.cz

tel.: +420 774 438 779
www.masrozkvet.cz

 

Autor: Michal Novák