Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Tiskové zprávy Vostradovský: Podařilo se nám do pohraničí vrátit život

Vostradovský: Podařilo se nám do pohraničí vrátit život

26. 8. 2016

Václav Vostradovský /STAN/ starosta obce Kvilda
Vostradovský: Podařilo se nám do pohraničí vrátit život

Vostradovský: Podařilo se nám do pohraničí vrátit život

 

Pokud máme hovořit o rozvoji Jihočeského kraje, nesmíme zapomínat na rozvoj  venkova. Zvlášť u nás na Šumavě se potýkáme s řadou velmi složitých problémů, které souvisejí jednak s minulostí, kdy život v celém regionu tlumila železná opona, jednak s ochranou přírody limitující rozvoj obce i pracovní uplatnění jejích obyvatel. Přesto se nám daří se s těmito výzvami poprat a naše zkušenosti bychom proto rádi přenesli na celokrajskou úroveň.

Blízkost německé hranice určovala život obce po většinu její existence. Většinové německé obyvatelstvo bylo po válce odsunuto a Kvildu zabydlela  malá nesourodá skupina dosídlenců. Následkem toho a také kvůli zřízení pohraničního pásma pak život v Kvildě dlouho upadal.

S rostoucí popularitou Šumavy mezi turisty se do Kvildy opět vrací život.  Díky blízkosti pramenů Teplé Vltavy se Kvilda v posledních letech stala  jednou z nejčastěji navštěvovaných obcí Šumavy. Ročně oblastí projde zhruba  750 000 lidí. Přitom stálých obyvatel je v naší nejvýše položené obci  republiky kolem 150. Není divu, kromě nadmořské výšky je Kvilda známá také  nejstudenějším počasím v zemi – místní se shodují, že musejí topit většinu  roku. I přes nedávný znatelný rozvoj Kvildy zde proto není snadné žít ani  dnes.

Proto v posledních letech myslíme při rozvoji obce především na místní. K  základním službám v nedávné době přibylo hned několik kulturních institucí,  které oživují dění v obci.

První se v roce 2012 otevřelo Centrum umění. Rekonstrukcí starého penzionu a přístavbou druhého domu vzniklo místo vhodné pro rozličné umělecké aktivity  – k dispozici jsou ateliéry včetně ubytování, grafická dílna, knihovna či  zkušebna a celoročně se zde konají workshopy, sympozia, rezidenční pobyty či divadelní a hudební vystoupení.

Dalším vstřícným krokem bylo zrekonstruování společenského sálu, který se  pyšní netradiční stropní konstrukcí a aspiruje tak na světový rekord – druhý takový strop, ale menší, se dochoval pouze v Německu. Sál vybudoval v roce  1936 německý tělovýchovný spolek a užíval jej jako tělocvičnu. Dnes se zde konají společenské akce a výstavy.

Zatím posledním přírůstkem je Galerie Kvidla, která zahájila svou činnost v  podkroví obecního úřadu minulý rok, a to výstavou dvojice sochařů: Čecha  Vincence Vinglera, Němce Heinze Theuerjahra, jejichž specializací byly  plastiky zvířat.

Velkou zásluhu na obnově života v obci má místní zastupitelstvo, které se  rozvoji dlouhodobě a aktivně věnuje. Klíčová je také přeshraniční spolupráce v rámci programu EU pro regionální rozvoj Česká republika – Bavorsko.  Jsem přesvědčen, že naše obec může posloužit jako dobrý příklad, jak by vracení života do pohraničí mělo vypadat.