Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Tiskové zprávy V Pištíně vysázeli letos na 150 stromů

V Pištíně vysázeli letos na 150 stromů

14. 12. 2021

Zcela nové dvě aleje vysadili letos v Pištíně na Českobudějovicku. A to není všechno. Obnovy se dočkala také jabloňová alej a osm nových lip krášlí rovněž zdejší náves. Podle starosty Pištína Jaroslava Havla (STAN) tak obec, která vše sází, letos zdobí na 150 nových stromů.

V Pištíně vysázeli letos na 150 stromů

V Pištíně vysázeli letos na 150 stromů

„Stromy do krajiny jednoznačně patří. Poskytují přirozený stín, ochlazují okolí až o 5 stupňů, zvyšují vlhkost a tlumí rovněž větrné proudění. Navíc dodávají dobrou náladu a mají i estetickou vlastnost. Jsou také svědkové minulosti,“ vypočítal starosta Havel důvody, proč se obec soustředí na výsadbu nových stromů.

Zdůraznil, že se Pištín nekoncentruje pouze na výstavbu, ale rovněž stromy pravidelně udržuje. „Není to tak, že vysadíme strom a dál se o něj nestaráme. Naopak. Každoročně necháváme odborně prohlédnout a ošetřit všechny velké stromy v intravilánu a na přání majitelů nemovitostí i ty, které rostou na soukromých zahradách. Jedině tak zajistíme, že stromy jsou pro své okolí bezpečné a zároveň zvyšujeme jejich životnost,“ vysvětlil starosta Havel.

Obec na stromy myslí i při nových investicích. „Například když jsme pořizovali nové hasičské auto, věděli jsme, že chceme to s cisternou, protože mimo výjezdy bude sloužit právě na zalévání nových výsadeb a třeba při nedávných suchých letech i pro zálivku v průběhu léta,“ poznamenal Havel.

Pištín výsadbu financuje různými dotačními tituly, sponzorskými dary nebo používá stromky z nařízených náhradních výsadeb. Pro majitele je někdy lepší stromy zakoupit a předat obci, než vysadit a pak se několik let o ně starat.

Nejvíce starostovi Havlovi vadí vandalské útoky na stromy. „Bohužel se nám i stává, že z ničeho nic uschnou zdravé stoleté stromy, protože někomu vadily ve výhledu nebo z důvodu toho, že z nich padají plody a listí. I když víme, kdo za tím asi stojí, dokazování je příliš náročné, většinou nemožné,“ dodal starosta Havel, který věří, že až za 100 let někdo pořídí leteckou fotografii, bude při porovnání s tou současnou výsadba stromů znát.

Kontakt:

Jaroslav Havel, starosta Pištína, telefon: +420 724 188 855, e-mail: pistin@pistin.cz

 

Autor: Michal Novák