Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Šumava jedná o zónách parku

Šumava jedná o zónách parku

28. 2. 2019

Šumava – Šumavský park má plán nové zonace, starostové se snaží prosadit připomínky. Ministerští úředníci slibují, že do domluvy „vidle nehodí“.
 

Šumava jedná o zónách parku

Šumava jedná o zónách parku

Jednání Národního parku Šumava a zástupců obcí, které do parku zasahují, budou pokračovat až do 15. března. Ve středu Pavel Hubený, ředitel Správy NP Šumava, představil první výsledky, k nimž se správa parku dopracovala. Podle Pavla Hubeného turisté navštíví nebo po vyznačených trasách projdou nově asi tři tisíce hektarů, které dosud přístupné nebyly. Jde o klidové zóny, kde je pohyb lidí usměrňován. „Například oblast podél řeky Křemelná nebo území mezi Kvildou a Strážným,“ řekl. Omezeně se otevře také severní část Stožecké skály. 

Starostové obcí byli s novou zonací seznámeni. Teď diskutují se zástupci parku o úpravách. Starosta Kvildy Václav Vostradovský se věnuje hlavně zóně kulturní krajiny, která vymezuje plochu obce. „Poslal jsem připomínky jako první. Teď o nich jednáme, doufám, že budou zaneseny. Nesnažíme se pozemky rozprodávat. Chceme tu žít a hospodařit. Navíc rozhodující slovo v případě nové výstavby má park, bez jeho svolení tu nikdo nepostaví ani králíkárnu,“ ujistil. Václav Vostradovský nastavení zón v NP Šumava vítá. „Šumava konečně dostane řád a dojde k legalizaci stavu, který tu už funguje,“ tvrdí.

Miloš Picek, předseda Rady NP, ujistil, že všem obcím se měří stejným metrem. Má jedinou obavu: „V okamžiku, kdy opustí návrh zonace území Šumavy, tak zasáhne někdo z ministerstva životního prostředí.“ Byl ale náměstkem ministra ŽP Vladimírem Dolejským veřejně ubezpečen, že se tak nestane a ministerstvo bude respektovat, co Správa NP dohodla. Návrh zonace s největší pravděpodobností park zveřejní 21. března. Pokud projde schvalováním, platit bude na dalších patnáct let.


Zdroj: https://ceskobudejovicky.denik.cz/z-regionu/sumava-jedna-o-zonach-parku-20190228.html

Autor: Michal Novák