Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Starostové za STAN mění města a obce k lepšímu

Starostové za STAN mění města a obce k lepšímu

29. 6. 2022

Desítky projektů za desítky miliónů korun realizují starostové v Jihočeském kraji, kteří byli zvolení za hnutí STAN. Jedná se o rekonstrukce ulic, výstavby nebo přístavby školských zařízení nebo vznik nových sportovišť.

Starostové za STAN mění města a obce k lepšímu

Starostové za STAN mění města a obce k lepšímu

„Těch projektů je opravu hodně. Mám zároveň radost z toho, že starostové jsou úspěšní i při žádostech o dotace. Mohou si pak dovolit rozsáhlejší projekty, které jejich města a obce tolik potřebují,“ sdělil předseda Krajského výboru STAN Jaroslav Havel, úspěšný starosta Pištína.

Mezi největší projekty, které naši “Starostové” vedou ve svých obcích, patří investiční akce v Dolním Bukovsku. Probíhá zde rozsáhlá rekonstrukce ulice J. Koláře. Byla dokončena nástavba základní školy o jedno patro, které dalo vzniknout dvěma odborným učebnám. A na podzim tohoto roku by měla být v provozu zcela nová budova zdravotního střediska.

„Součástí střediska bude lékárna, ordinace praktika a pediatra. Prostor vyčleněný pro zubaře případně využijeme pro komerční účely, tedy pokud bude pokračovat v praxi v soukromém objektu jako doposud,” uvedla starostka Ivana Makovičková.

Nové komunitní místo například vzniklo ve zrekonstruované budově Obecního úřadu ve Zvěroticích. “V knihovně nyní konečně mohou probíhat různé semináře či akce pro děti,” podotkl místostarosta Zvěrotic Miroslav Škoda.

Nová kanalizace je aktuální téma pro mnohé obce, Slavomír Harbáček, starosta Smetanovy Lhoty, navíc musel řešit komplikace prací kvůli skále i stavební firmě. Další, v řádech desítek milionů, velká akce v obci bude výstavba vodovodu.

V Radošovicích se zase podařilo postavit zcela novou mateřskou školu a zkvalitnit tak předškolní vzdělávání napříč sousedními obcemi, se kterými funguje spolupráce i v jiných oblastech. Michal Borovka, starosta Radošovic, navíc dodává, že se tím navýšil i počet pracovních pozic a školka se angažuje též v kulturním dění obce.

Do obcí pod vedením STAN poputuje 65 miliónů korun

Celkem osm projektů, které podali starostové STANu v souhrnné výši za 65 miliónů korun, dostalo letos na jaře zelenou od jihočeských krajských zastupitelů. Budou podpořeny z Krajského investičního fondu. „Celkem jsme prostřednictvím tohoto fondu přerozdělili přes 230 miliónů korun. Jsem rád, že téměř třetina poputuje do měst a obcí, které vedou starostové za STAN. Ukazuje to, že připravili velmi kvalitní projekty,“ sdělil krajský zastupitel a předseda STAN v Českých Budějovicích Jiří Fencl.

Zmínil, že přijaté krajské usnesení bylo jednoznačné i z důvodu toho, že každý zastupitelský klub měl, poprvé v tomto roce, v hodnotící komisi svého zástupce. „Díky tomuto úspěchu tak budou mít občané v Lišově, Dolním Třeboníně a Plané nad Lužnicí nová sportoviště, v Horní Plané a Srubci školní zařízení, Českém Krumlově a Vimperku nová veřejná prostranství,“ dodal Jiří Fencl.

Autor: Michal Novák