Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj STAN podporuje stavbu obchvatů

STAN podporuje stavbu obchvatů

13. 2. 2024

V Dasném boural kamion plný drůbeže. Skončil na boku v zahradě domu. U Pištína se čelně srazila dvě auta, nehoda blokovala tah Písek – Budějovice. U Pištína se srazila dvě auta, sedm lidí se zranilo, silnici museli uzavřít.

Zdroj: ŘSD

Zdroj: ŘSD

To je výběr z titulků z minulého roku, které se týkaly nebezpečného úseku silnice první třídy I/19 z Českých Budějovic do Plzně, a to konkrétně v úseku Dasný – Pištín. Problematickou trasu by mohla vyřešit stavba obchvatu Dasného a Češňovic, která by měla začít ještě letos.


„Stavba obchvatů je strategickou investicí do budoucnosti měst a obcí, která přináší řadu dlouhodobých výhod, od zlepšení dopravní situace až po podporu udržitelného rozvoje a zvýšení kvality života. Přestože realizace takových projektů vyžaduje značné finanční a plánovací úsilí, přínosy pro komunitu a životní prostředí jsou neocenitelné. My ve STAN dlouhodobě tyto projekty podporujeme,“ sdělil předseda STAN v Jihočeském kraji Jaroslav Havel, který jako starosta dotčeného Pištína čeká na tuto dopravní stavbu velmi netrpělivě.


„Jde o bezpečnost a životy lidí, a to doslova,“ vysvětlil. Poukázal také na stavbu obchvatů Lišova a Štěpánovic, které jsou ale již v plném proudu. Obchvat Dasného a Češňovic vyjde na cca 1,8 miliardy korun bez DPH. Nová silnice dlouhá 8,5 kilometru bude mít čtyři pruhy. Každý den tu projede cca 20 000 automobilů. Nová silnice by se měla začít stavět letos a první řidiči se na ní projedou v roce 2027.

Autor: Michal Novák