Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj STAN: Je čas zvednout normativy na bydlení, aby vláda mohla lidem efektivně pomoci

STAN: Je čas zvednout normativy na bydlení, aby vláda mohla lidem efektivně pomoci

29. 8. 2022

Příspěvek na bydlení by měl být jedním z hlavních pilířů pomoci lidem při současném zdražování nájmů i energií. Díky němu lidé zaplatí za náklady na bydlení maximálně 30 % z příjmu (v Praze pak 35 %), přičemž
výše finanční pomoci je zastropována tzv. normativními náklady na bydlení. Aby pomoc státu byla efektivní, musí se tyto normativy co nejdříve zvednout, říká poslankyně a místopředsedkyně sociálního výboru Pavla Pivoňka Vaňková (STAN).

„Bez toho to jinak nepůjde. Ceny energií i bydlení prudce rostou a současné normativy, nebo – li finanční stropy toho, co mají dávat lidé za bydlení, již neodráží aktuální náklady. Pokud chce stát opravdu efektivně pomoci, je nutné tento strop navýšit. Krok je teď na Ministerstvu práce a sociálních věcí a ministrovi Marianu Jurečkovi a my za STAN uděláme vše proto, aby se od října normativy zvýšily. V tuto dobu bude totiž docházet k zvyšování záloh za energie a růstu nákladů,“ zdůraznila Pavla Pivoňka Vaňková.

Jako příklad uvedla normativ na bydlení pro seniorku v Praze, který je nyní 10 121 Kč. Náklad nad tuto sumu se pak již nezohledňuje. Tato částka ale neodpovídá realitě. Tříčlenná rodina v nájmu v okresním městě má strop 12 599 Kč. Naposledy se normativní náklady zvedaly na začátku letošního roku.

„Normativy ovlivňuje velikost domácnosti a obce, ale vůbec se nezohledňují odlišné ceny v jednotlivých regionech. Proto je potřeba nastavení normativů revidovat a co nejdříve připravit cenové mapy nájemného. To by měl být po mimořádném navýšení normativů další krok,“ dodala Pivoňka Vaňková (STAN) s tím, že je také nutná osvěta. „Stát musí příspěvek na bydlení co nejvíce komunikovat, neboť jej řada lidí, kteří mají na něj nárok, nevyužívá,“ dodala poslankyně.

Autor: Michal Novák