Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Rozdělenou obec spojila lávka

Rozdělenou obec spojila lávka

29. 7. 2021

Více než 50 let rozdělovala obec Sedlec hlavní silnice I/20 z Českých Budějovic do Písku. Pro místní obyvatele znamenalo její přecházení mnohdy hazard se životem. To se letos změnilo. Obec spojila nová betonová lávka za cca 30 milionů korun.

Rozdělenou obec spojila lávka

Rozdělenou obec spojila lávka

„Stalo se tu několik smrtelných úrazů. Auta tu běžně jezdí i stovkou a nebylo jednoduché tuto komunikaci přecházet. Na jedné straně silnice se nachází obec s kostelem, obchodem, poštou a na druhé straně pak druhá část obce, sportoviště a cyklostezka. Kromě místních tudy proto velmi často chodila i mateřská škola,“ vysvětlil starosta Sedlce Jaroslav Houba (STAN).

Stavbu lávky pro pěší a cyklisty připravoval více jak 8 let. Doprovázela ji také rekonstrukce křižovatky, nad níž lávka vede. Celkem si projekt vyžádal 60 milionů korun. 

Hlavními investory celé stavby byli Státní fond dopravní infrastruktury, ŘSD, Jihočeský kraj a obec Sedlec. Ve čtvrtek 29. července bude lávka uvedena po zkušebním do běžného provozu. „Začala se stavět v roce 2019 a na podzim roku 2020 byla lávka uvedena do zkušebního provozu . Tento týden bude celá stavba i s rekonstrukcí celé křižovatky uvedena do trvalého provozu. Pro obec to je velmi významná událost, protože po více než 50ti letech bude opět spojena,“ dodal starosta Houba.

Na slavnostním aktu odhalení pamětních tabulí, který se uskutečnil ve čtvrtek 29.7. ve 13.00 hodin u nově postavené lávky byly přítomny všechny zainteresované strany na výstavbě.

Autor: Michal Novák