Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Pumpr (STAN): Úzkokolejka má být páteří destinačního managementu Jindřichohradecka

Pumpr (STAN): Úzkokolejka má být páteří destinačního managementu Jindřichohradecka

14. 12. 2022

Především „Bystřička“ jako jižní větev úzkokolejné trati z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice by se měla stát páteří destinačního managementu Jindřichohradecka. Přeje si to předseda oblastní organizace Starostů a Nezávislých (STAN) Jindřichův Hradec Ondřej Pumpr.

Pumpr (STAN): Úzkokolejka má být páteří destinačního managementu Jindřichohradecka

Pumpr (STAN): Úzkokolejka má být páteří destinačního managementu Jindřichohradecka

Jak vidíte situaci úzkokolejky po zastavení provozu na podzim 2022?

Situace, do které se úzkokolejka dostala je víc než nešťastná. Především bystřická větev je podstatnou součástí turistického ruchu a velmi vyhledávanou atrakcí. V oblasti jako je Jindřichohradecko a Česká Kanada je a bude tato ztráta do budoucna, pokud by se úzkokolejku nepodařilo zachránit, velmi podstatná. Zatím máme velmi kusé informace o insolvenci i stavu, do kterém ji mělo dostat bývalé vedení. K tomu bych se ale nechtěl vyjadřovat, neboť o tom vím stále ještě málo a nerad bych soudil bez dostatečných podkladů. Ať to bylo jakkoli, bohužel se domnívám, že ztráty bude velmi složité sanovat. Osobně si myslím, že úzkokolejku by měl provozovat jako turistickou atrakci, a možná i kulturní památku, stát nebo jiný veřejnoprávní subjekt či svazek.

 

Měl by se ještě obnovit vlakový provoz úzkokolejky? Nebo je lepší přestavba na cyklostezku?

Rozhodně bych byl rád, kdyby veškeré další aktivity směřující k záchraně úzkokolejky mířily k obnově vlakového provozu a úvahy o přestavbě na cyklostezku považuji za destrukční, znamenalo by to totiž definitivní konec provozu vlaků.

 

Jakou dobrou radu můžete dát městům a obcím na úzkokolejce?

Myslím si, že úzkokolejka by měla být páteří destinačního managementu, a to na obě strany, na které míří. Osobně mám blíže k novobystřické větvi. Destinační management Česká Kanada, jak ho uchopily některé obce v čele s Jindřichovým Hradcem jde úplně mimo obsah pojmu destinačního managementu, jak ho známe z mnoha fungujících turistických oblastí v zahraničí. V podstatě se o destinační management vůbec nejedná. A zde bych viděl potenciál a případný začátek úvah na téma obnovy provozu úzkorozchodných tratí.

 

Zdroj: https://www.obcasnik.eu/pumpr-stan-uzkokolejka-ma-byt-pateri-destinacniho-managementu-jindrichohradecka/

Autor: Michal Novák