Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Podpora lidí v nouzi je pro STAN priorita

Podpora lidí v nouzi je pro STAN priorita

27. 1. 2023

Podpora lidí v nouzi je pro STAN priorita

Podpora lidí v nouzi je pro STAN priorita

Stejně jako v roce 2022, tak i v tom letošním bude STAN v Poslanecké sněmovně pokračovat v cílené a komplexní podpoře lidí, kteří se ocitli v nouzi. Čeká nás zároveň celá řada nových témat, sdělila místopředsedkyně sociálního výboru, garantka STAN v oblasti sociální politiky a poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková.


„Opozice se neustále snaží veřejnost přesvědčovat o tom, že pro tyto lidi nic neděláme. To samozřejmě není pravda. Podporujeme rodiny s dětmi, důchodce, občany s vysokými náklady na bydlení, nízkopříjmové nebo lidi se zdravotním postižením,“ poznamenala poslankyně.


Konkrétně v roce 2022 dostaly rodiny jednorázově příspěvek 5000 Kč na každé dítě do 18 let. Dále došlo v průběhu roku dokonce k trojímu růstu důchodů. „Seniorům jsme tak plně pokryli inflaci a zvyšující se náklady na život,“ podotkla Pivoňka Vaňková.


Dvakrát se pak v roce 2022 zvedalo životní a existenční minimum. „Díky tomuto navýšení se řada navázaných dávek zvýšila a na další pak dosáhlo více lidí,“ vysvětlila poslankyně s tím, že navýšením normativů na bydlení znamenalo, že ke státnímu příspěvku na bydlení se dostalo více lidí a podpora je také vyšší. Navíc žádost je nyní jednodušší a lze ji podat i on-line, aniž by musel žadatel jít osobně na úřad.


A od ledna začal stát vyplácet důchodcům tzv. výchovné – 500 Kč za každé vychované dítě. „Toto opatření má ohromný ohlas, a to zejména u žen, protože snižuje alespoň takto nespravedlivý rozdíl mezi výší důchodu pro muže a pro ženy,“ uvedla poslankyně.


A na co se chystají poslanci v letošním roce? „Konkrétně připravujeme zákon o podpoře bydlení, na který čekají nejen rodiny s malými dětmi a lidé v bytové nouzi, ale také starostové měst a obcí. Dále se po podpoře zkrácených úvazků zaměříme na dostupnější péči o děti - připravujeme novelizaci zákona, který zavede institut tzv. sousedského hlídání. V plánu je rovněž větší podpora pěstounů a ochrana ohrožených dětí, a to v rámci novely zákona o sociálně právní ochraně dětí. V neposlední řadě budeme projednávat novelizaci zákona o sociálních službách, který by se měl projevit v lepší pomoci ohroženým skupinám obyvatel,“ dodala Pavla Pivoňka Vaňková.

Autor: Michal Novák