Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Pištín je připraven pomoci lidem ve finanční nouzi

Pištín je připraven pomoci lidem ve finanční nouzi

30. 6. 2022

Pištín zřídí Fond okamžité finanční pomoci. Bude sloužit všem obyvatelům, kteří se dostali do problémů. Ať už kvůli vysokým cenám za energie, vyšším splátkám hypotéky nebo podobným závažným a hlavně neočekávaným událostem. 
 

Pištín je připraven pomoci lidem ve finanční nouzi

Pištín je připraven pomoci lidem ve finanční nouzi

„Na zastupitelstvu obce jsem navrhl alokovat finanční částku v rozpočtu obce, která by sloužila jako finanční polštář pro občany, kteří souběhem plateb například za energie, hypotéku či nějakou neočekávanou událostí, nebudou mít dostatek hotovosti pro rychlou úhradu. Od obce by se jednalo o účelovou krátkodobou, individuální bezúročnou půjčku, která by pomohla překlenout momentální nedostatek volných finančních prostředků. V současné době připravujeme znění směrnice a snad do konce prázdnin by Fond okamžité finanční pomoci mohl začít fungovat,“ sdělil starosta Pištína Jaroslav Havel (STAN).

Od opatření si slibuje, že lidé nebudou řešit nečekané finanční problémy nebankovnímu půjčkami či půjčkami s velmi nevýhodným úročením. „Bohužel kvůli ekonomické situaci se finanční problémy mohou objevit i u lidí, kteří by něco takového nikdy nepředpokládali. Souběh zdražování a války na Ukrajině najednou změnil zaběhlý život nás všech a nepřináší nic dobrého. Obce a starostové se prostě mají a musí snažit, aby se jejich obyvatelům v obci dobře žilo a pomáhat jim nejen plněním zákonných povinností, ale také nadhledem a radou. U nás v Pištíně to děláme,“ dodal starosta Jaroslav Havel (STAN).

Obec hledá, jak ušetřit

Pokud jde o investice, plánované opravy či běžný život obce v Pištíně, tak vše běží tak, že si občané ani nevšimnou, že se něco změnilo. Obec opravuje silnice, buduje prodloužení vodovodu do místní části Zálužice. Pořídili tu nové dětské hřiště, jsou připraveny projekty na zřízení nové lékařské ordinace, rozšíření sportovně rekreačního areálu, opravu interiéru kaple.

„Díky tomu, že máme fixovanou cenu elektřiny a plynu, dokážeme stále docela přesně odhadnout, kolik nás bude stát provoz obce. K tomu nám také pomáhají úsporná svítidla, která jsme osadili za část odměny ze soutěže Vesnice roku. Přesto zkoušíme, zda by nešly na některé obecní budovy umístit solárními kolektory, tak aby to bylo ekonomicky výhodné, protože fixace energií také skončí a potom budeme absolvovat jednání o co možná nejvýhodnější cenu energií. Sečení a údržba obecních pozemků také neutrpěla žádnou újmu a těch 8–10 sečí proběhne, v závislosti na počasí, s předpokládanými náklady, povýšenými o zdražení benzínu do sekaček a dražšími náhradními díly,“ dodal starosta Jaroslav Havel (STAN). 

 

Zdroj: https://budejcka.drbna.cz/zpravy/spolecnost/35312-pistin-je-pripraven-pomoci-lidem-ve-financni-nouzi.html?utm_source=copy

Autor: Michal Novák