Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Pavla Pivoňka Vaňková: Příspěvky na auto by pro lidi na vozíčku neměly být překážkou

Pavla Pivoňka Vaňková: Příspěvky na auto by pro lidi na vozíčku neměly být překážkou

3. 6. 2022

Potkávat se s lidmi a řešit jejich problémy vnímám jako jeden z nejdůležitějších úkolů poslankyň a poslanců. V květnu jsem se v Nové Pace setkala s panem Fučíkem, který vede organizaci Za život bez bariér. Jde o člověka s neskutečným “drajvem”, který usiluje o to, aby lidé s postižením mohli žít normálně. Aby mohli pracovat, vzdělávat se, bavit se ve společnosti. Pro většinu z nás to zní jako samozřejmost, ale lidé s hendikepem musí každý den překonávat spoustu překážek. Jednou z nich je třeba doprava a s ní spojený nákup automobilu. 

Pavla Pivoňka Vaňková: Příspěvky na auto by pro lidi na vozíčku neměly být překážkou

Pavla Pivoňka Vaňková: Příspěvky na auto by pro lidi na vozíčku neměly být překážkou

 

Na rozdíl od většiny společnosti nemohou lidé na vozíku řídit klasické auto, potřebují ho upravit - ať už jde o speciální pedály nebo upravený vjezd, aby mohl člověk na elektrickém vozíku řídit přímo z něj. Stát jim v tomto ohledu pomáhá, konkrétně skrze tzv. příspěvek na zvláštní pomůcku. Lidé s hendikepem mohou dostat jednak peníze na pořízení vozu (podle finanční situace žadatele jde minimálně o 100 tisíc Kč, maximálně pak o 200 tisíc Kč), požádat mohou také o dotaci na jeho úpravu, a to až do výše 350 tisíc Kč. 

Pro řadu handicapovaných je ale nejlepším řešením pořízení automobilu, který už speciálně upravený je. Problémem je, že takové vozy vyrábí jen několik málo zahraničních firem, takže se na ně dlouho čeká. Navíc jsou dost drahé - stojí vyšší statisíce korun, některé pak milion až dva. Našetřit si na ně plnou částku je tedy často skoro nereálné… A když už hendikepovaní překonají překážky s vysokou cenou i špatnou dostupností, čeká je další - nastavení systému příspěvků. 

Lidé, kterým se podaří upravený vůz sehnat, totiž v současnosti mají nárok pouze na jeden příspěvek. Mohou získat buď ten na pořízení auta, nebo na jeho úpravu. Řešení se přitom nabízí: v případě koupě už upraveného auta obě dotace zkrátka sloučit. 

Pan Fučík řadu let usiluje o nápravu, setkává se s politiky, snaží se o problému mluvit. Do nynějška bezvýsledně. Jeho kuráž se pro mě stala inspirací. I proto jsem připravila návrh zákona, který by situaci napravil. Řešit ho budu s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Protože lidé s hendikepem už mají překážek dost i tak. A příspěvky na auto by k nim rozhodně patřit neměly. 

Autor: Pavla Pivoňka Vaňková  |  Zdroj: https://www.starostove-nezavisli.cz/info-a-media/komentare/pavla-pivonka-vankova-prispevky-na-auto-by-pro-lidi-na-vozicku-nemely-byt-prekazkou