Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Na obchvat Lišova čekají místní desítky let. Podle starosty přípravy velmi pokročily

Na obchvat Lišova čekají místní desítky let. Podle starosty přípravy velmi pokročily

3. 5. 2017

starosta města Jiří Švec

Stavba lišovského obchvatu je zase o krok blíž. Není potřeba nového posudku vlivu na životní prostředí, posudku zvaného EIA. To je zpráva, která zazněla v předchozích dnech. Kdy se ale skutečně začne stavět?

Na obchvat Lišova čekají místní desítky let. Podle starosty přípravy velmi pokročily

Na obchvat Lišova čekají místní desítky let. Podle starosty přípravy velmi pokročily

Na internetu už si můžete prohlédnout vizualizaci Ředitelství silnic a dálnic. Ukazuje přesně místa, kudy obchvat povede a jak bude vypadat. To už ale ukazuje několik let. 

Obyvatelé Lišova na novou silnici netrpělivě čekají. „Ta osobní auta by tady ani tolik nevadila, ale problém je s kamiony. Dělají hluk, domy u silnice se třesou, je to hrozné,“ říká jeden z místních. „Doprava je zde velmi silná, je problém přejít z jedné strany na druhou.“ „Bydlíme zrovna u hlavní silnice a na obchvat čekáme už dlouho. A ještě asi dlouho budeme,“ dodávají další. 

Stavba lišovského obchvatu už se skutečně dočkala několika zdržení, například když jeden z bývalých ministrů dopravy Vít Bárta z Věcí veřejných vyhlásil přezkoumání dopravních staveb kvůli jejich případnému zlevnění. 

O obchvatu se také hodně mluvilo před podzimními volbami kvůli mediálním výměnám názorů mezi tehdejším hejtmanem Jiřím Zimolou a starostou Lišova Jiřím Švecem. „Lišovský obchvat, to je evergreen, který se zmiňuje snad čtyřicet let. Někteří pamětníci tvrdí, že se ho stejně nedožijí, ale já s tím nesouhlasím,“ říká starosta. 

Přípravy podle něj za posledních deset let hodně pokročily. „Teď jsme v takové fázi, že město už odsouhlasilo smlouvu o převodu budoucích stavebních objektů. Je to v podstatě závazek našeho města, že převezmeme některé doprovodné objekty, které vzniknou v souvislosti se stavbou,“ dodal. 

Ředitelství silnic a dálnic má na akci připravené peníze, letos by měly skončit veškeré geologické průzkumy a měl by být dokončen projekt pro územní řízení. Tím to ale nekončí. „Vzhledem k tomu, že dokumentaci pro stavební povolení máme téměř hotovou, mohli bychom v příštím roce zahájit majetkovou činnost. Ta hodně ovlivní délku přípravy. Jedná se o stavbu zhruba v úseku deseti kilometrů, takže předpokládám, že to bude trvat minimálně rok a půl,“ říká Vladimíra Hrušková, ředitelka českobudějovické správy Ředitelství silnic a dálnic. 

Pokud se podaří vykoupit všechny pozemky, může Ředitelství silnic a dálnic požádat o stavební povolení na jednotlivé stavební objekty. Zároveň bude zpracovávat dokumentaci pro výběr zhotovitele. Jakmile vybere zhotovitele, nezbývá než poklepat na základní kámen a spustit stavbu. 

Obchvat by měl město Lišov obejít z jihu. „V lokalitě Na Klaudě by se silnice měla odklonit na jih a obejít město. Pak by měla před Štěpánovicemi překřížit stávající komunikaci a obejít tuto obec ze severu,“ popisuje starosta Jiří Švec. 

Do teoretického zahájení stavby tak v tuto chvíli zbývají asi dva a půl až tři roky. Pokud ovšem vše půjde bez průtahů a odvolání. A zhruba podobný čas se dá odhadnout i na stavbu samotnou.

 

Zdroj: http://www.rozhlas.cz/cb/publicistika/_zprava/na-obchvat-lisova-cekaji-mistni-desitky-let-podle-starosty-pripravy-velmi-pokrocily--1722811

Autor: Michal Novák