Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Ministr Dvořák v ČB nejen o EU, ale i o domácí politice

Ministr Dvořák v ČB nejen o EU, ale i o domácí politice

2. 3. 2024

Nejen o Evropské unii a přijetí eura, ale i o vývoji na domácí politické scéně debatoval v pátek dopoledne ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) na přednášce v prostorách českobudějovické Vysoké školy evropských a regionálních studií.
 

Ministr Dvořák v ČB nejen o EU, ale i o domácí politice

Ministr Dvořák v ČB nejen o EU, ale i o domácí politice

Nejen o Evropské unii a přijetí eura, ale i o vývoji na domácí politické scéně debatoval v pátek dopoledne ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) na přednášce v prostorách českobudějovické Vysoké školy evropských a regionálních studií.

Přednáškový sál byl zcela zaplněný, většina otázek směřovala na Evropskou unii a společnou měnu, studenti se dotkli také témat domácí politické scény. Potřebuje ČR euro? A není jeho neexistence pouze politické rozhodnutí? Ptali se lidé v sále například.

„Nenalhávejme si, že euro je instrument, který z nás udělá zázračně nejbohatší zemi světa, ale pokud máme válku kousek od hranic, a nechceme udělat krok, který nás sváže s evropským centrem, tak to není racionální, ale politické rozhodnutí. Třeba ale ani ten někdo nechce, abychom byli v centru evropského dění. A toto je motivace, aby to co nejvíce lidí slyšelo,“ řekl studentům ministr.

Argumenty pro přijetí eura jsou podle ministra racionální a jednoznačné a jasně převyšují případná negativa. „Jsou to jednak vysoká míra transakčních nákladů a také ono politické zakotvení v Evropě, kam jednoznačně patříme,“ konstatoval Dvořák.

Vysvětlil také, proč vzniklo ministerstvo pro evropské záležitosti. Jedním z důvodů bylo české předsednictví z počátku volebního období, které podle něj dopadlo naprosto famózně. Nebyl to ale jediný důvod.

„Je také potřeba, aby Česko dávalo na vědomí, že evropskou problematiku bere vážně. Je to jasný vzkaz, že jsme se posunuli z toho takového našeho euroskepticismu,“ dodal s tím, že Evropská unie není partnerem na druhé straně, ale je naší součástí, protože se nacházíme vně.

Autor: Michal Novák