Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Máj po letních bitkách pospává. Větší problémy jsou v centru Budějovic

Máj po letních bitkách pospává. Větší problémy jsou v centru Budějovic

28. 1. 2014

Na budějovickém sídlišti Máj je nyní takový klid, že se asistenti prevence kriminality při své práci pohybují často také v centru města. Ukazuje se, že je tam o dost více problémů k řešení než na sídlišti, kde bylo v létě několik protiromských demonstrací.
Pozice asistentů spadající pod působnost městské policie přitom město zřídilo právě kvůli letním nepokojům a neutěšené situaci v soužití obyvatel na Máji.
 
"Víme, že je zima, a to je pokaždé klidnější období. Až se oteplí, bude venku zase více hluku. Máj však není žádnou vyloučenou lokalitou, jak ho někteří odborníci při a po nepokojích označili. To byla chyba," tvrdí Ladislav Šalena, nadřízený asistentů z městské policie.
 
Jeho slova potvrzují i samotní asistenti, kterých je nyní už pět. V Budějovicích začali na podzim pracovat dva. A i proto, že se rychle osvědčili, město jejich počet v první polovině ledna navýšilo o další tři. Nemají žádné zbraně nebo pouta, působí hlavně jako prevence. "A ukazuje se, že je to cesta správným směrem. Když je potřeba na Máji něco vyřešit, je to dobrá pomoc nejen pro hlídky městské policie," potvrzuje Šalena, který je jejich mentorem.
Asistenti díky většímu počtu členů mohou nově sloužit pravidelně při ranních i odpoledních směnách. "Jsou mezi nimi příslušníci většinové i menšinové populace, což považuji za velice pozitivní. Současně to vnímám jako důkaz, že zájem na klidu mezi komunitami mají obě strany nedávných konfliktů," uvedl primátor Juraj Thoma.
 
S půlročním odstupem od nepokojů se navíc ukazuje, že jsou asistenti více potřební na jiných místech Budějovic.
 
"Je to jasné zjištění po zkušenostech v terénu. Na Máji se nám podařilo vybudovat si určité renomé, a proto se nyní můžeme pohybovat po celém městě," potvrdil Šalena. Více se zaměřují například na okolí autobusového a vlakového nádraží, Lannovu třídu nebo prostory kolem některých ubytoven.
 
"Dále jsou to ještě třeba Riegrova, Otakarova či Jeremiášova ulice, kde žije hodně lidí, kteří se odmítají začlenit a nepracují. S tím jsou pak samozřejmě spojené různé problémy, které tam řešíme," zdůraznil Šalena.
 
Právě zde vidí zásadní rozdíl a tvrdí, že na Máji podle něj přibližně dvě třetiny všech Romů pracují a mají zájem na začlenění do společnosti. I mluvčí strážníků Václav Sup potvrdil, že mnohem více problémů řeší městská policie spíše v centru krajského města.
 
"Třeba kolem autobusového nádraží jsou potíže s dětmi. Po škole nejdou domů, ale scházejí se tam, kouří a podobně. Tady na Máji naopak ze školy skoro všechny zamíří nejdříve domů," poukázal na rozdíl Milan Markovič, jeden z asistentů prevence kriminality.
 
"Nemusíme postupovat úředně, ale lidsky"
 
On i jeho kolegové si chtějí postupně získat uznání po celém městě. "Lidé se na ně dívají jinak. Když vidí klasickou uniformu, mají to spojené s trestem. Jsou více nakloněni s asistenty komunikovat. Naší výhodou je, že nemusíme postupovat úředně, ale lidsky a oni se pak vůči nám nestaví hned do opozice. My je můžeme v klidu varovat, co jim hrozí, pokud třeba někdo narušuje veřejný pořádek," vysvětlil Ladislav Šalena.
 
Už nyní jsou v některých ohledech asistenti připraveni i na léto, kdy se situace na sídlišti Máj mění a přibývají tam problémy s hlukem. "Výhodou pro nás je, že nepřicházíme zvenčí, ale zevnitř, protože kolegové na Máji žijí a lidi tady znají. Takže například mnohem lépe dokážou zjednat pořádek na hřišti," dodal Šalena.
 
Navíc pro léto posunou své směny tak, aby byli v terénu až do jedenácti hodin večer. Šalena ze zkušenosti ví, že někteří lidé vyloženě čekají do desáté večerní a pak volají strážníky kvůli hluku pod okny. Úkol asistentů bude takový, aby bylo důvodů k volání co nejméně. Jak to bude fungovat, se v praxi ukáže až v létě.

 

Zdroj: http://budejovice.idnes.cz/asistenti-prevence-kriminality-na-maji-d9w-/budejovice-zpravy.aspx?c=A140127_091649_budejovice-zpravy_khr