Hlavní stránka Regiony Jihočeský kraj Lišov - ideální místo k životu

Lišov - ideální místo k životu

20. 6. 2018

Lišov - ideální místo k životu

Lišov - ideální místo k životu

Moderní škola i školka, lékaři a obchody, skvělá dopravní obslužnost a dostatek místa pro stavbu dalších domů. To vše dělá z města nábytku dobrou adresu.

Do Lišova si mnozí jezdíme pro novou sedačku, obývákovou stěnu nebo koberec. Ale napadlo vás někdy, že byste se tady mohli zabydlet? Starosta města Jiří Švec v rozhovoru vysvětluje, proč je Lišov takřka ideálním místem k životu.

Lidé, kteří Lišovem projíždějí, vnímají hlavní silnici a domy kolem ní. Město je ale mnohem větší a nabízí o dost více možností, než jsou nákupy podél hlavní třídy...

Je to tak. Kdybych uvažoval o tom, kde se usadit s rodinou, byl by Lišov jasnou volbou. Když z hlavní třídy zatočíte do některé z vedlejších ulic, zjistíte, že ve městě je veškerá občanská vybavenost. Máme krásnou školu a školku, kde se vám nestane, že by na vaše dítě nezbylo místo. Jsou tu lékaři, pošta, krásné kino – jedno z nejmodernějších v Evropě. Nyní rekonstruujeme kulturní dům. K tomu nové chodníky a komunikace, květiny na záhonech. Město je krásně vybavené a nabízí ideální kompromis mezi výhodami bydlení ve městě a na vesnici – potřebné služby jsou na dosah, přitom je blízko do přírody.

Jestliže jste někoho k bydlení v Lišově nalákal, má tady kde postavit dům?

Zrovna jsme dokončili nový územní plán, který s plochami pro individuální i bytovou výstavbu počítá. Naše město i s osadami má rozlohu bezmála 100 kilometrů čtverečních, což představuje jeden z největších katastrů v republice. Územní plán je zpracovaný hodně podrobně a přemýšlí o budoucnosti. Je tu kde stavět – jak ve městě, tak v místních částech. Máte jistotu, že pokud si v Lišově postavíte dům, nestane se, že za pár let vám před okny vyroste čtyřpatrový panelák. Navíc bývá obvyklé, že územní studie dělají sami investoři. Ale my jsme tyto studie nechali zpracovat na náklady města, což bereme jako pozvánku pro investory, kteří u nás uvažují o bytové nebo individuální výstavbě.

Máte moderní kino, do opravy kulturního domu dáváte 70 milionů. Nebáli jste se investovat tímto směrem? Za kulturou totiž lidé mnohdy míří do větších měst.

Vůbec jsme se toho nebáli. Podle mě nemá nic větší smysl než tyto investice. V zastupitelstvu jsme byli jednotní v tom, že bez moderního kina a kulturního domu se Lišov neobejde. I to jsou služby, které dělají město městem. Kulturní dům chceme nabídnout místním spolkům, uspořádáme tu taneční lekce a nabídneme ho studentům pro pořádání maturitních plesů.

K občanské vybavenosti patří i školy, školky či projekty ze sociální oblasti. Investujete i tímto směrem?

Chystáme výstavbu domova pro 105 seniorů včetně denního stacionáře. Již jsme dokončili studii. Půjde o velkorysý objekt s velkými zahradami a rybníky. Náklady odhadujeme na 190 milionů korun, provoz bychom chtěli spustit do pěti let. Práci v tomto domově najde přibližně 50 zaměstnanců.

Naše škola má kapacitu 500 žáků, školku máme pro 210 dětí. Už teď ale víme, že do budoucna to stačit nebude, a tak v letech 2019 – 2020 přistavíme další pavilon mateřinky. Do školy i školky každoročně a rádi investujeme spoustu peněz. Ve škole chystáme další vylepšení, například rekonstrukci tělocvičny, opravu dalších sociálních zařízení, modernizaci šaten nebo školní kuchyně.

Město rozkvétá, vše se postupně opravuje, jen s náměstím se to zatím nedaří. Proč?

I na to myslíme. Revitalizaci náměstí jsme začali plánovat před sedmi lety. Lišováci si ze tří studií vybrali tu, která se jim líbila nejvíce. Na jejím základě jsme začali pracovat na projektu, který byl právě dokončen. Rekonstruovat začneme ještě letos, hotovo bude v příštím roce. Náměstí, které dnes spíše připomíná park, nechceme úplně vykácet. Zachováme poměr vzrostlé zeleně, ale vznikne tam velkorysejší volný prostor třeba pro kulturu. Použijeme tradiční materiály jako kámen, nebude chybět ani vodní prvek nebo zajímavé nasvětlení korun stromů.

 

Zdroj: přepis, Českobudějovický týden (Regionální zprávy) ● Strana: 25 ● 20. 6. 2018

Autor: Michal Novák